Article image

Bazy DBMS po weryfikacji listy Robinsonów – co to oznacza?

2 min czytania

Lista Robinsona od roku 1996 prowadzona jest przez stowarzyszenie marketingu bezpośredniego (SMB). Obecnie Lista Robinsonów jest serwisem stworzonym w celu ochrony danych osobowych konsumentów, miejscem, w którym każdy konsument może zarejestrować swoje pełne dane kontaktowe (adres pocztowy, adres e-mail, numer telefonu stacjonarnego i komórkowego) w celu zastrzeżenia ich przed komunikatami marketingowymi od firm z rynku.

Czym jest Lista Robinsonów?

Konsument, który zarejestruje swoje dane kontaktowe w bazie danych Listy Robinsonów nie będzie otrzymywał komunikatów marketingowych od firm, które biorą udział w programie (chyba, że udzieli konkretnej i jednoznacznej zgody firmie lub organizacji na przekazywanie takich komunikatów). Uchroni ich to spamu na skrzynce mailowej, natrętnych telemarketerów oraz papierowych materiałów reklamowych. To najskuteczniejsze narzędzie ochrony przed niechcianą reklamą.

Podobne listy działa w innych krajach na całym świecie pod nazwami np. Mailing Preference Service, Telephone Preference Service (TPS) lub Do-not-call list.

Obligatoryjnie Listę Robinsonów stosują członkowie Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego, a do firm respektujących ją mogą dołączyć wszystkie przedsiębiorstwa, ponieważ SMB udostępnia Listę Robinsonów wszelkim innym podmiotom, które chcą przyłączyć się do systemu Listy Robinsonów.Uwzględnienie przez firmy w działaniach marketingowych preferencji konsumentów, którzy nie życzą sobie bezpośredniej komunikacji, jest dowodem wysokiej dojrzałości biznesowej organizacji i szacunku dla konsumentów, sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku firmy i jej zrównoważonemu rozwojowi. W programie uczestniczy wielu przedsiębiorców z różnych dziedzin, kolejni mogą dołączyć w każdej chwili bez spełniania specjalnych warunków.

Jako firma przystępująca do listy Robinsonów zobowiązaliśmy się do bieżącego korzystania z listy, tak aby żaden konsument który jest wpisany na listę nie otrzymał od oferty handlowej, newslettera, bądź też został skontaktowany inną drogą. Uważamy że warto wziąć udział w inicjatywie i nie naruszać praw konsumentów, którzy nie są zainteresowani otrzymywaniem ofert handlowych.

 

Skuteczność

Skuteczność listy jest zwiększona poprzez stosowanie kary grzywny za wysyłanie materiałów reklamowych zarejestrowanym w bazie konsumentów. Najczęstszym przypadkiem naruszenia praw jest sytuacja gdy firma zajmująca się marketingiem bezpośrednim dostaje od zleceniodawcy bazę danych i nie sprawdza czy znajdujące się w niej osoby widnieją na Liście Robinsonów, tylko w trosce o rzetelne wykonanie zlecenia przesyła informacje handlowe do wszystkich z bazy.

Jak działa Lista Robinsonów?

To tez oznacza że po każdym zaktualizowaniu Listy Robinsonów porównujemy rekordy na liście z rekordami które posiadamy w naszej hurtowni baz danych tak aby usunąć rekordy które nie chcą otrzymywać żadnych ofert handlowych. To w swojej kolejności pozwala nam jedynie na zapewnienie naszym klientom wysokiej jakości bazy danych co też ma wpływ na skuteczniejsze generowanie leadów które też będą skutkować owocną sprzedażą.

W praktyce Lista Robinsonów pozwoli nam na prowadzenie skuteczniejszych działań marketingowych – nasze jak i kampanie marketingowe naszych klientów będą skierowane jedynie do grona osób które faktycznie są zainteresowane otrzymywaniem reklam oraz ofert handlowych co też pozwoli na ograniczenie kosztów które dziś przeznaczamy na działania marketingowe.

 

Jak się zarejestrować i ile to kosztuje

Użytkownicy, którzy zapisali się na Listę Robinsonów na stronie www.listarobinsonow.pl mogą zastrzec swój swoje dane kontaktowe oraz sprawdzić czy już znajdują się są w bazie. Użytkownik który chce zastrzec adres email wystarczy że poda go w systemie, a następnie zaakceptuje otrzymane na maila potwierdzenie. W przypadku zastrzeżenia danych teleadresowych konieczne jest wypełnienie i wysłanie pocztą tradycyjną lub kurierem podpisanego formularza. Chcąc zastrzec numer telefonu dla kontaktów telemarketingowych należy zadzwonić pod konkretny numer i udzielić zgody, przy zastrzeganiu numeru do SMS wysłać wiadomość tekstową, po czym otrzymasz informację zwrotną. Zastrzeżeniu adresu email i pocztowego jest darmowe, w przypadku numeru telefonu jest to koszt w wysokości 1 zł + VAT.

 

Ocena strony:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (brak ocen)
Loading...
Tomasz Dziobiak
Autor artykułu
CEO | Prezes Zarządu
Doświadczony Menadżer w zakresie sprzedaży i obsługi usług telekomunikacyjnych. Pasjonat BI i IOT umożliwiających budowanie wiedzy o zachowaniach klientów w procesie zakupu. Praktyk w zakresie optymalizacji procesów pozyskiwania klientów i...

To może Cię zainteresować