Personalizacja w e-mail marketingu
E-mail marketing nadal jest uważany jako jeden z najskuteczniejszych kanałów ...
E-mail, mimo że jest jedną z najstarszych usług oferowanych przez Internet i jak dotąd nie stracił ani trochę na swoje popularności, nadal jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów komunikacji w marketingu.
Spis treści:
Cold mailing – charakterystyka
Przykłady cold mailingu
Mailing reklamowy – charakterystyka
Przykłady e-maili reklamowych
Mail reklamowy a cold mailing – różnice
Podsumowanie
Czym różni się cold mailing od mailingu reklamowego? Zacznijmy najpierw od wyjaśnienia pojęć.
Mailing reklamowy to specjalna, najczęściej jednorazowa wysyłka wiadomości do klientów – ma zazwyczaj jeden ściśle określony cel – np. sprzedaż nowego produktu, poinformowanie o promocji lub nowej usłudze. Jest to forma komunikacji firmy z klientami.
Cold mailing to pewna forma kontaktu z potencjalnym klientem, szczególnie upodobana wśród marketerów B2B. Jest to wiadomość skierowana do konkretnego odbiorcy, z którym wcześniej nie miałeś kontaktu mailowego. Jego celem jest np. nawiązanie relacji biznesowych, otrzymanie odpowiedzi na jakiś konkretny temat, czy uzyskanie pomocy w jakiejś sprawie. Krótko mówiąc to e-mail z zaproszeniem do współpracy czyli sposób komunikacji B2B.
Cold mailing to forma marketingu i sprzedaży, która zyskuje coraz bardziej na popularności. Polega na zaplanowaniu i przeprowadzeniu kampanii mailingowej w celu pozyskania nowych klientów, uzyskania odpowiedzi na dany temat czy nawiązania nowych relacji biznesowych. Cold mailing jest formułą wykorzystywaną znacznie częściej niż cold calling. Jest wygodniejszy, szybszy i dla niektórych znacznie mniej krępujący.
Praktyczne zastosowanie kampanii cold mailingowych można zaobserwować przede wszystkim w działaniach podejmowanych przez wyspecjalizowanych handlowców oraz marketerów. Cold mailing staje się obecnie jednym z narzędzi, jakie wykorzystują oni w swojej pracy. Cele wykonywania takich właśnie kroków mogą być naprawdę różnorodne. Przede wszystkim jest to chęć dotarcia do nieznanych dotąd osób i nawiązania z nimi kontaktów biznesowych. Wykorzystuje się go w momencie, gdy przebada się grupę osób pod kątem zbieżności ich preferencji z naszą ofertą. Wtedy można skupić się na dotarciu do konkretnej grupy docelowej, która jak dotąd jest dla nas nieznana i nie podejmowała jeszcze próby nawiązania z nami kontaktu. Można więc stwierdzić, że jest to sposób pokazania, że się istnieje, który może stanowić udany punkt wyjścia do prezentowania swojej oferty i dalszych negocjacji.
Dzięki wysłaniu niezobowiązującego cold maila można w pewien sposób przysłowiowo przełamać lody. Jest to skuteczna metoda pozyskiwania nowych relacji biznesowych, a co jest równie ważne, utrzymywania ich i dbania o ich jakość. Może to zaprocentować w przyszłości – przede wszystkim poprzez kontakt z naszą firmą, a nie z konkurencją. Doskonale więc widać, że cold mailing nie jest komunikacją stricte sprzedażową, choć oczywiście z procesem sprzedaży bezpośrednio się łączy. Sam fakt dokonania zakupu przez klienta bardzo często jest efektem wysłanego wcześniej odpowiedniego cold maila.
Charakterystyczną cechą cold maila jest jego osobowa forma. Zwracasz się do konkretnego odbiorcy z konkretną sprawą. Jednak aby Twój cold e-mail był skuteczny, nie wystarczy po prostu zwrócić się do odbiorcy np. po imieniu. Należy sprawić, by cały tekst był mu dedykowany. Pamiętaj, że cold mail to w 90% zaproszenie do współpracy więc tym bardziej powinno Ci zależeć na uzyskaniu odpowiedzi na swoją wiadomość.
Przykład 1
Przykład 2
E-maile marketingowe to wszystkie wiadomości zawierające oferty – newslettery, promocje, oferty specjalne. Mają na celu poinformowanie użytkownika o aktualnych promocjach, co w efekcie ma zachęcić go do zakupu czy skorzystania z naszej usługi. Są kierowane do więcej niż jednego użytkownika naraz. To wiadomości o określonym celu – wywołaniu konwersji. Różnią się od wiadomości cold mail przede wszystkim celem – cold mail ma za zadanie nawiązać relacje biznesowe, a e-mail reklamowy jest wysłany w celu osiągnięcia sprzedaży.
E-maile reklamowe najczęściej są stosowane w komunikacji B2C, czyli Business to Customer. W celu wysłania wiadomości marketingowych należy zebrać zgody na przetwarzanie danych osobowych. Tworzenie list subskrypcyjnych jest niezwykle istotnym elementem funkcjonowania tych wiadomości. E-mail marketingowy często trafia do zakładki „Oferta”, bo jest formą reklamy z przedstawieniem oferty.
Przykład 1
Przykład 2
Przykład 3
E-mail marketingowy w większości przypadków stosowany jest w komunikacji B2C, czyli do klientów indywidualnych z celem sprzedaży produktów lub usług. Cold mailing to forma komunikacji biznesowej w celu nawiązania współpracy. Cold maile to najczęściej wiadomość w formie tekstowej. E-maile reklamowe są często w formie graficznej lub mieszanej – treść i grafika.
W cold mailingu stosuję się metodę follow-up, czyli wysłanie kolejnej wiadomości jeśli nie dostało się odpowiedzi. Mogło się zdarzyć, że pierwszy mail trafił niefortunnie na moment największego chaosu czy w trakcie ważnego zadania i dlatego został np. otwarty, szybko przejrzany i natychmiast zapomniany. Mógł też zgubić się między innymi wiadomościami lub zostać usunięty podczas porannego przeglądu maili i czyszczenia skrzynki z ofert. W mailingu reklamowym oferta jest bardzo często ograniczona czasowo i nie jest ustalona kolejna dosyłka wiadomości. Jest to raczej jednorazowa kampania reklamowa.
Maile reklamowe mają najwięcej otwarć w godzinach porannych 7-9, następnie około 13 i wieczorem po godzinie 17. Przy wysyłkach do adresów biznesowych, czyli cold mailing jest inaczej, najwięcej otwarć jest w godzinach 7-10. Są to godziny, gdy większość osób zaczyna pracę w biurze.
Jeśli chcesz dotrzeć ze swoją ofertą do konkretnych osób, sprzedać produkt lub usługę w B2B i dbać o pozyskane kontakty – stosuj cold e-mail. Jeśli chcesz dotrzeć z promocją, ofertą specjalną lub wiadomością newsletterową i chcesz dzięki temu osiągnąć od razu sprzedaż – wybierz e-mail reklamowy.
Przemyślana strategia, odpowiednio spersonalizowana wysyłka i stosowanie follow up’ów może przynieść Ci sporo konwersji w obu przypadkach. W przypadku cold mailingu musisz tylko uzbroić się w cierpliwość, ponieważ to głównie budowanie relacji, a w dalszej kolejności pozyskiwanie klientów.
Szukasz narzędzia, dzięki któremu będziesz mógł przeprowadzić cold mailing lub kampanię reklamową?
Nasz system DMSender – pomoże Ci przeprowadzić każdą kampanię e-mail.
Prowadź skuteczne kampanie e-mail dostosowane do potrzeb klientów, buduj relacje za pomocą cold mailingu zyskując wartościowych klientów. Dzięki personalizacji przekazu, odpowiedniej wiadomości e-mail oraz bazie, wyślesz kampanie cold mailingowe i reklamowe.
Testuj bezpłatnie i sprawdź możliwości platformy.
Przeczytaj więcej z tej kategorii
Wow wiele się dowiedziałam a nigdy tak na to nie patrzyłam
Zdecydowanie te dwa rodzaje wiadomości e-mail się różnią 🙂
Nie słyszałam o tych rodzajach maili, choć wysyłam ich sporo. Natomiast z otwieraniem wiadomości od nieznanych osób czy firm, podchodzę z rezerwą.
Bardzo ciekawa i wyczerpująca wiedza na temat mi raczej nieznany. Bardzo dobrze, że post zawiera przykłady, które mocno pomagają zrozumieć tę formę poszukiwania nowych klientów.
Dziękujemy Kasiu za Twój komentarz. 🙂 Staramy się w każdym artykule dodawać przykłady, by wyjaśnić coś w sposób graficzny.
Fajny artykuł, dużo pracuję w sprzedaży i nie podchodziłem do komunikacji jak przedstawiono. Nawet nie zastanawialem sie nad tym, że są jakies różnice w samym mailingu. Na pewno poeksperymentuje.
Panie Mirosławie, tak się składa, że są różnice i staraliśmy się je wykazać w artykule. 🙂 Życzymy Panu powodzenia z cold mailingiem bądź e-mailem reklamowym! Pozdrawiamy, zespół DMSales