Personalizacja w e-mail marketingu
E-mail marketing nadal jest uważany jako jeden z najskuteczniejszych kanałów ...
Jeżeli kiedykolwiek zetknąłeś się ze sztuką cold mailingu to pewnie wiesz, że skłonienie potencjalnego klienta do otworzenia Twojej wiadomości nie jest prostym zadaniem, nie wspominając o otrzymaniu odpowiedzi. Często po porażkach odnosi się wrażenie, że po przetestowaniu wszystkiego nic nie zadziała, a nowe pomysły wydają Ci się nudne i dosyć sztywne. W tym artykule spróbujemy temu zaradzić, znajdziesz tutaj wskazówki jak pisać maile które odbiorca otworzy.
Kiedy wpisujemy do przeglądarki hasło „cold e-mail” wyskakuje nam wiele artykułów, które pokazują nam dobre strony używania tego typu marketingu jak i złe strony. Z nich możesz wywnioskować, że cold e-maile są stosowane głównie by skupiać się na „zimnych” perspektywach, możliwościach, którymi są przede wszystkim klienci biznesowi którzy nie słyszeli nigdy o Twojej firmie, nie wspominając o kupowaniu produktów.
Właściwie zaplanowana, przygotowana z szczególną dbałością o każdy szczegół kampania cold mailingowa, będzie skutecznie zapełniać lejek sprzedażowy i pozwalać na zrealizowanie zamierzonej sprzedaży.
Jak stworzyć dobry temat wiadomości, który na pewno nie zostanie pominięty? Temat wiadomości jest pierwszym krokiem do sukcesu. Odbiorca po otrzymaniu naszej wiadomości w niecałą sekundę decyduje o tym, czy warto otworzyć naszego e-maila. Dlatego temat musi zachęcić odbiorcę do jego otwarcia – to jego najważniejsze zadanie.
Istnieje parę szczególnych zasad przy tworzeniu tematu:
Dobrym przykładem na zrozumienie jakie tematy przyciągają odbiorców, a jakie odrzucają, jest po prostu zalogowanie się na własną pocztę i sprawdzenie, które tematy przyciągają nas osobiście, a które automatycznie przez nas są umieszczane w koszu. Pamiętajmy o tym, że coraz więcej e-maili jest czytanych na ekranie telefonu komórkowego. Weźmy to pod uwagę, ponieważ odbiorca może zobaczyć mniej treści na ekranie telefonu.
Przywitanie e-maila zwykle z góry definiuje nam styl wiadomości, np. czy znamy odbiorcę, czy jednak wiadomość jest formalna lub nieformalna. Inne formy przywitania napiszemy z myślą o grupie osób, a inne pisząc do pojedynczego odbiorcy, który jest naszym wieloletnim klientem, lub do osoby która nie jest jeszcze klientem ale np. prosi o dodatkowe informacje. Istnieje wiele kontrowersji związanych ze słowem „Witam”. Warto tego słowa unikać, istnieją dobre zamienniki, które warto zastosować np:
„Szanowni Państwo”, „Szanowny Panie/Pani”, najbardziej formalne przywitanie.
„Dzień dobry” jako uniwersalne pozdrowienie.
W przypadku osób z którymi już współpracujemy, możemy zwrócić się po imieniu np. „Pani Joanno”.
Spersonalizowane treści odgrywają dużą rolę w procesie sprzedaży. Taka forma wiadomości wzbudza zaufanie oraz wiarygodność, ponieważ jest dedykowana do konkretnej osoby, dzięki czemu zostanie ona chętnie przeczytana. Personalizacja odnosi się do dwóch rzeczy, zarówno tematu jak i treści maila, w takim stopniu na ile jest to tylko możliwe. Pisząc taką wiadomość, możesz nawiązać do osiągnięć odbiorcy jak i jego stanowiska pracy. Tego typu treść będzie dobrym dowodem na to, że Twoja wiadomość nie jest masową wysyłką do losowych osób.
Używanie wzorców, które znajdziemy w internecie nie jest najlepszym pomysłem. Taka wiadomość najczęściej nie będzie w pełni spersonalizowana, przez co zaniknie naturalny dialog pomiędzy odbiorcą a firmą. Istnieje kilka potwierdzających powodów, dlaczego warto ich nie używać:
Nie powinniśmy całkowicie wykluczać szablonów cold e-maili. Poniewaz pełnia one ważną rolę. Uczą nas, jak napisać kopię cold e-maila. Co powoduje, że uczymy się jak je pisać, poprzez czytanie takich szablonów i e-maili jak i analizie dlaczego one zadziałały. Problem z szablonami zaczyna się wtedy, gdy wiadomości kopiujemy słowo po słowie.
Jak widzisz istnieje parę zasad, które powinno się przestrzegać w tworzeniu emaili, aby zwiększyć sprzedaż. Każdy punkt następuje po sobie, najpierw mamy zainteresowanie odbiorcy tematem, następnie istotną rzeczą jest przywitanie jak i dobrze spersonalizowana treść i jej prezentacja. Pamiętaj, że najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić jest skopiowanie szablonu, który znalazłeś w internecie. Takie szablony z pewnością już krążą w nim dosyć długo. Spróbuj napisać szablon, który będzie jedyny w swoim rodzaju, czyli dobrą ulotką Ciebie i Twojej firmy.
Przeczytaj więcej z tej kategorii