Personalizacja w e-mail marketingu
E-mail marketing nadal jest uważany jako jeden z najskuteczniejszych kanałów ...
Każdy z wielu wskaźników, określających realizowane przez Ciebie kampanie marketingowe, ma za zadanie przekazać Ci konkretne informacje na temat skuteczności. Informacje te pozwolą Ci przeanalizować podejmowane decyzje i strategie, pod warunkiem jednak, że potraktujesz je całościowo, nie skupiając się tylko na jednym – wybranym wskaźniku.
CTR czyli współczynnik kliknięć może być rozpatrywany w różnych wymiarach, m.in. do analizy skuteczności realizowanej kampanii mailingowej. W niniejszym artykule wyjaśniamy czym jest CTR, dlaczego warto go analizować, jak sprawić, aby był jak najwyższy i na jakie inne wskaźniki warto zwrócić uwagę.
Spis treści:
Czym jest wskaźnik CTR?
Czym jest mailing i w jakim celu się go stosuje?
Jakie inne wskaźniki warto analizować?
Jaki poziom wskaźnika kliknięć jest dobry?
Treść mailingu i personalizacja
CTR (z ang. Click Trough Rate), to wskaźnik kliknięć, który stanowi stosunek liczby kliknięć w przynajmniej jeden z linków, w wysłanych przez Ciebie wiadomościach, do całkowitej liczby wiadomości wysłanych w ramach jednej kampanii email. Współczynnik klikalności wyrażany jest w procentach i jest wskaźnikiem obiektywnie oddającym poziom zainteresowania subskrybentów Twoją kampanią. Informuje o tym, ilu spośród potencjalnych klientów informacje zawarte w wiadomości e-mail zachęciły do kliknięcia w link, a więc dodatkowo także o tym, czy kampania została dobrze przygotowana, wysłana do odpowiednich osób z Twojej listy mailingowej oraz czy wysłano ją w odpowiednim momencie. W kontekście SEO, CTR czyli współczynnik klikalności, rozpatrywany jest jako stosunek kliknięć do wyświetleń na określone słowa kluczowe
Jak łatwo się domyślić, im wyższy wskaźnik klikalności, tym lepiej dla firmy – oznacza on, że wiadomość zainteresowała użytkowników na tyle, aby kliknęli w link, żeby poznać więcej szczegółów o ofercie. I odwrotnie – niski wskaźnik kliknięć pokazuje nam, że coś poszło nie tak, a subskrybenci nie byli zainteresowani Twoją ofertą i zamknęli wiadomość, nie klikając nawet w link. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być mnóstwo. Dotarcie do sedna problemu jest kluczowe, ponieważ pozwoli poprawić błędy i uniknąć ich w przyszłości. Idealną sytuacją jest więc, gdy wysoki wskaźnik CTR utrzymuje się na stałym poziomie lub regularnie wzrasta. Aby lepiej zrozumieć sens i celowość stałego monitorowania wskaźnika CTR, dowiedzmy się dokładnie, czym jest mailing, w jakim celu używa się tego narzędzia, i jakie korzyści może nam przynieść dobrze zaplanowana kampania mailingowa?
Mailing jest jedną z najchętniej stosowanych form marketingu internetowego i jak pokazują doświadczenia, jest naprawdę skuteczny. Musi być jednak stosowany zgodnie z pewnymi zasadami. Czym więc są wiadomości e-mail marketingowe?
Mailing, to mówiąc najprościej reklama, którą wysyłamy na skrzynki mailowe potencjalnych klientów z wybranej przez nas grupy docelowej. Jej nadrzędnym celem jest wysłanie do tych osób informacji na temat nowego produktu czy usługi z naszej oferty lub poinformowanie ich o promocjach, wyprzedażach, rabatach. Działania te mają zachęcić odbiorców do dokonania zakupu, zapisania się do newslettera, założenia konta w serwisie, etc. Aby jednak móc cel ten osiągnąć, wiadomość musi zawierać przycisk „call to action”. Ma on za zadanie zachęcić odbiorcę wiadomości do działania i zwykle oznaczony jest jako „kup teraz”, „załóż konto”, „sprawdź”, itd.
Jedną z zasad e-mail marketingu jest ta mówiąca, że wiadomość powinna być krótka i zwięzła, z niewielką ilością tekstu, za to z wyrazistą, dużą grafiką. To ważne, aby taka reklama zwracała uwagę, a nie przytłaczała zbyt dużą ilością informacji. Poza tym warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych czynników:
Kiedy już zoptymalizujesz swoją kampanię pod kątem omówionych wyżej czynników, możesz rozpocząć monitorowanie jej wyników, a więc badanie współczynnika CTR.
Jak już wspomnieliśmy, współczynnik kliknięć powinien być rozpatrywany w szerszym kontekście, a nie jako jedyny czynnik mający określić czy nasza kampania mailingowa jest skuteczna. Warto analizować także inne, aby wiedzieć, jak zwiększyć efektywność działań marketingowych.
CTR warto zawsze rozpatrywać w odniesieniu do OR – skrót ten oznacza współczynnik otwarć. Pośrednio określa czy kampania została wysłana w dobrym momencie, czy wiadomości nie zostały umieszczone w folderze „spam” i czy jej temat oraz nazwa nadawcy wzbudziły zaufanie i zachęciły adresata do kliknięcia. Oczywistym wobec tego powinno być dla nas, że nie da się osiągnąć wysokiego poziomu wskaźnika CTR jeśli coś poszło nie tak i Open Rate nie osiąga zadowalającego wyniku. Idealnie, jeśli wskaźniki OR i CTR są wysokie. A co w przypadku, jeśli OR jest wysoki, a CTR – wręcz przeciwnie? Musimy się zastanowić dlaczego, pomimo wysokiej liczby otwarć naszych maili, odbiorcy nie wykazują zainteresowania kliknięciem w przycisk CTA? Być może kreacja zawiera zbyt dużo tekstu, którego nikomu nie chce się czytać? A może oferta została przedstawiona w niezbyt zachęcający sposób lub wystąpił problem natury technicznej?
Jeśli odbiorcy masowo wycofują swoje subskrypcje, a mimo to CTR osiąga stosunkowo zadowalający poziom, możliwa przyczyna jest prawdopodobnie tylko jedna. Twoja oferta ich rozczarowała, mimo że początkowo dali Ci możliwość zaprezentowania jej. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się już nie samej kampanii, ale właśnie ofercie lub sposobowi jej prezentacji.
Wskaźnik ten oznacza po prostu opłacalność naszych działań, w tym przypadku kampanii mailingowej. Wyrażany jest w procentach. Jeśli więc, pomimo wysokiego poziomu CTR, współczynnik opłacalności jest niski – masz jasną informację, że Twoje towary lub usługi z jakiegoś powodu nie są kupowane. Jaka może być przyczyna? Być może są za drogie dla odbiorców Twoich kampanii? Możliwe, że ich jakość nie jest dostatecznie zadowalająca? W takim przypadku przyglądamy się bacznie samemu produktowi, ale także doborowi listy mailingowej.
Jest wskaźnikiem bardziej precyzyjnym w porównaniu do CTR. Podczas gdy omawiany przez nas CTR jest stosunkiem liczby kliknięć w link do całkowitej liczby wysłanych wiadomości, CTOR określa stosunek liczby kliknięć do liczby otwartych maili. Nie uwzględnia więc tych, które zostały wrzucone przez filtry do folderu spam lub też trafiły do odbiorców w niewłaściwym czasie.
Jak widzisz, wiele możesz wywnioskować z informacji, jakich dostarczają poszczególne wskaźniki zestawione razem. Dzięki ich regularnemu analizowaniu możesz szybko i skutecznie poprawiać popełnione błędy i tym samym zwiększyć efektywność prowadzonych kampanii. Pamiętaj, aby wszelkie dane rozpatrywać całościowo – jak przed chwilą wskazaliśmy, CTR może być wysoki, co nie oznacza jednak, że wszystko zostało zrobione dobrze.
Niestety nie da się jasno określić, w jakim zakresie powinien oscylować współczynnik klikalności. Różnice występują przede wszystkim między poszczególnymi branżami czy sektorami rynku. W roku 2017 wahał się między 1.08% (restauracje i gastronomia) aż do 18.08% (polityka). Omawiając więc oczekiwany poziom wskaźnik CTR, warto zastanowić się raczej nad przyczynami ewentualnych jego spadków oraz sposobami na zapewnienie kolejnym kampaniom coraz lepszych efektów.
Najważniejszymi przyczynami spadków poziomu wskaźnika CTR w e-mail marketingu są błędy popełnione przy tworzeniu danej kreacji, brak optymalizacji pod kątem czasu wysyłki oraz brak dopasowania do preferencji odbiorców. Jak możemy podnieść CTR e-mail marketingu? Aby podnieść klikalność swoich wiadomości przez użytkowników, musisz trzymać się kilku zasad:
Przycisk zachęcający do podjęcia określonego działania powinien być dobrze widoczny dla odbiorców. Niech więc będzie to dość duży przycisk graficzny, umieszczony pośrodku i kolorowy – musi się wyróżniać, aby nie pozostać niezauważonym. Pamiętaj jednak, że skuteczny mailing nie może być nachalny – nie wciskaj więc linków na siłę. Zbyt duża ich liczba może rozdrażnić lub zdezorientować odbiorców wiadomości (którzy zapewne klikną przycisk “zgłoś spam”).
Jak już wiemy, nie powinno ich być zbyt dużo, ale jednak kilka warto umieścić w tekście. Wzrasta wówczas prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie (nawet przypadkowo) w link i przejdzie do strony oferty, która może wzbudzić jego zainteresowanie.
Badania wskazują, że większość osób korzysta ze skrzynek mailowych także na urządzeniach mobilnych. Warto wziąć tę informację pod uwagę i tworzyć responsywne kreacje.
W ramach testów A/B przeprowadź dokładną analizę zachowań odbiorców, aby wyłonić dni oraz godziny wysyłki, w których poszczególne grupy odbiorców wiadomości e-mail wykazują największą aktywność. Optymalizacja kampanii w zakresie czasu wysyłki pozwoli Ci określić, kiedy Twoje wiadomości są najczęściej otwierane. Jeśli pominiesz ten etap, Twoje wiadomości zginą pośród maili wysyłanych przez inne firmy, a są ich tysiące.
Content i personalizacja maili to jedne z najważniejszych elementów podczas tworzenie kreacji. Wykorzystuje pewne określone formy, np zwracanie się bezpośrednio do użytkownika, zamieszczenie jego imienia w nagłówku i treści maila, podkreślanie tego, jak bezcennym klientem jest dla firmy i inne. Przy okazji personalizacji, warto bacznie przyjrzeć się całości utworzonej wiadomości i usunąć z niej wszelkie elementy czy informacje, które tak naprawdę nie są ważne na tym etapie kampanii. Zbyt długie opisy, zdjęcia nie pasujące do tematyki maila, szczegóły techniczne, FAQ i inne, na których poznanie przyjdzie jeszcze czas – należy usunąć. Wiadomość ma być jasna, przejrzysta i zwięzła.
Celem email marketingu jest zachęcenie jak największej liczby użytkowników do skorzystania z Twoich usług – to skuteczna reklama, która ma realne szanse przynieść Ci zyski. Pamiętaj, aby analizować wyniki regularnie i całościowo, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty zarówno samego mailingu, jak i oferty.
Jeśli zależy Ci na przeprowadzeniu wzorowej kampanii mailingowej, możesz to zrobić za pomocą narzędzia DMSender. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie DMSales i stworzysz własną kreację. Po założeniu konta odbierz darmowe punkty i wykorzystaj je na przetestowanie możliwości narzędzi DMSales.
Przeczytaj więcej z tej kategorii