Jak pozyskiwać leady sprzedażowe z wykorzystaniem strony internetowej?
Na koniec pierwszego kwartału 2024 w Polsce blisko 78% zarejestrowanych ...
Marketerzy starają się dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej na różne sposoby. Jednak czasami zdarza się, że firma decyduje się na skierowanie reklamy do wszystkich odbiorców na danym kanale, żeby zbudować u nich świadomość istnienia marki. Z tego artykułu dowiesz się czym jest outbound marketing, jak możesz go zastosować w swojej firmie oraz jak do tego możesz wykorzystać DMSales.
Outbound marketing (marketing wychodzący lub marketing przeszkadzający) to metoda, która polega na pokazaniu odbiorcom reklam w mediach społecznościowych oraz środkach masowego przekazu. Materiały promocyjne mają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Outbound marketing przeprowadzony w przemyślany, kreatywny sposób może przyciągnąć klientów, którzy będą skłonni zainwestować w proponowane rozwiązanie. W ten sposób firma pozyskuje leady. Outbound marketing wykorzystuje też marketing bezpośredni prowadzony zwykle przez przedstawicieli handlowych, a także cold calling, cold mailing i wiadomości sms czy uczestnictwo w wydarzeniach branżowych.
Istnieje także metoda marketingowa zwana inbound marketingiem (marketing przychodzący), polegająca na tworzeniu treści na blogu i mediach społecznościowych oraz optymalizacji pod kątem SEO. Zanim zdecydujesz się na zastosowanie outbound marketingu, zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć. Poznaj zalety i wady tej formy dotarcia do potencjalnych klientów.
Outbound marketing skupia się na przedstawieniu oferty za pomocą reklam. Jest on niezwykle przydatny zwłaszcza na początku budowania firmy, kiedy chcesz pozyskać pierwszych klientów. Outbound marketing pozwala przede wszystkim zaprezentować firmę i jej ofertę szerokiej grupie, w przeciwieństwie do inbound marketingu, którego celem jest bycie znalezionym przez klientów.
Odpowiednio zbudowana oferta będąca odpowiedzią na bolączki starannie dobranej grupy odbiorczej i dobra prezentacja usługi czy produktu mogą przynieść efekty. Kontaktując się po raz pierwszy, handlowcy często od razu zachęcają do zakupu. To niestety przynosi odwrotny skutek — zamiast zmotywować do zapoznania się z usługą, zniechęcają. Wysyłając cold mailing czy wykonując telefony, warto skupić się na dopytaniu o problemy, które przeszkadzają potencjalnemu kontrahentowi osiągać zaplanowane cele. Dzięki temu, że klient czuje się wysłuchany, większą uwagę skupi na prezentowanym rozwiązaniu. W branży B2B czas na podjęcie decyzji jest wydłużony, dlatego dobrą praktyką są followupy.
Wykorzystując reklamy on site np. notyfikacje web push, czyli krótkich powiadomień na stronie, czaty czy wyskakujące pop-upy, zwiększasz widoczność swojej oferty.
Media społecznościowe to świetne miejsce na szeroko zakrojone działania reklamowe informujące klientów o ofercie i marce. Twórz treści, które przedstawią problem, na który oferta jest rozwiązaniem, pokazuj swoją firmę, pracowników i ich sukcesy. W ten sposób budujesz pozycję eksperta. Budowanie takiego wizerunku wpływa też na postrzeganie Twojej firmy przez osoby, które do tej pory nie miały styczności z branżą, w której działasz. Do potencjalnych klientów możesz dotrzeć za pomocą płatnych reklam takich jak Facebook Ads i Google Ads. Im dokładniej ustalisz grupę docelową, tym sprawniej przeprowadzisz płatne kampanie na portalach społecznościowych.
Promocja lokalna może odbywać się za pomocą Internetu — m.in. kampaniom Google Ads rozszerzonym na Google Maps. Warto tak skorzystać z możliwości, jakie dają reklamy telewizyjne, reklamy outdoorowe, ulotki reklamowe, katalogi. Wszystkie te formy mogą pomóc pozyskać potencjalnego klienta.
Już w okresie próbnym zbudujesz własną bazę, przyspieszając zdobywanie kontaktów dzięki narzędziom DMSales. Bazę rozbudujesz o kontakty z różnych źródeł, np. LinkedIn czy własnych zasobów DMSales. Możesz je wykorzystać do outbound marketingu, stosując różne filtry, które pozwolą Twojej firmie dobrać dokładnie nowe kontakty.
DMSales to system, w którym przeprowadzisz cold mailing i cold calling do twojej bazy danych. W kreacjach mailowych wprowadzisz personalizację, stworzysz sekwencje odpowiadające zachowaniom odbiorcy. W systemie ustawisz też czas, po jakim kolejna wiadomość powinna zostać wysłana. Mając także numery telefonów, w sekwencji możesz zamieścić wiadomości SMS, zwiększając szansę na pozyskanie zainteresowania i klientów.
Kiedy już outbound marketing sprawi, że na Twojej stronie internetowej pojawią się potencjalni klienci, z zaimplantowanym skryptem:
Również darmowa wtyczka pozwoli na pozyskiwanie nowych kontaktów. Asystent LeadIn działa zarówno na LinkedIn jak i na stronach www firm. Dzięki niemu z LinkedIn pozyskasz dane kontaktowe osób, do których skierujesz ofertę. Z kolei na stronie internetowej kontrahenta zyskasz raport Refer Score, dowiesz się jakich technologii używa potencjalny kontrahent.
Outbound marketing sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, kiedy chcesz zaprezentować nową firmę. Przedstawiając ofertę w mediach tradycyjnych oraz social mediach, budujesz świadomość marki wśród odbiorców. Przemyślany i dobrze skonstruowany marketing wychodzący pomaga zwiększyć liczbę potencjalnych kontrahentów i zachęca do zapoznania się z ofertą.
Jeżeli chcesz zacząć pozyskiwać więcej leadów warto łączyć marketing wychodzący z przychodzącym. W ten sposób produkt czy usługa pojawi się nie tylko w wynikach wyszukiwania, ale też w miejscach, gdzie potencjalny klient przebywa lub gdzie ma założone konta. Z systemem DMSales usprawnisz pozyskiwanie kontaktów z LinkedIn i stron internetowych. Dowiesz się kto odwiedzał Twoją witrynę oraz przeprowadzisz kampanie cold callingowe i cold mailingowe.
Korzystając z rozwiązań, które oferuje DMSales, przyspieszysz docieranie do wartościowych kontaktów, a prowadzony przez Ciebie outbound marketing, stanie się bardziej efektywny. Załóż konto i pozyskaj do 100 kontaktów biznesowych bez żadnych kosztów.
Przeczytaj więcej z tej kategorii