Jak napisać follow-up, który nie będzie nachalny, ale przyczyni się do skutecznej sprzedaży i pomoże osiągnąć zamierzony cel?
Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby zrozumieć kluczowe kroki tworzenia skutecznego follow-up’u.
- Nigdy nie czuj się źle, wysyłając kolejnego e-maila. Naucz się po prostu robić to właściwie. Follow-up udowadnia, że Ci zależy oraz zwiększa szansę na wygraną sprzedaż. Niektórzy domykają dzięki niemu nawet ponad 75% transakcji.
- Upewnij się, że na pewno należy już wysłać follow-up. Łatwo przegapić odpowiedź na e-mail, jeśli skrzynka odbiorcza jest pełna wiadomości. Dlatego zanim zabierzesz się za pisanie follow-up’u, raz jeszcze upewnij się, że klient nie przesłał wcześniej odpowiedzi.
- Druga kluczowa kwestia to: kiedy wysłać follow-up. Jeśli udało nam się już nawiązać kontakt, to działać należy zawsze możliwie szybko, jednocześnie nie przesadzając z częstotliwością wiadomości. Oto sugerowane ramy czasowe dla kilku przykładowych sytuacji: 24 godziny – dziękujemy za wiadomość e-mail lub spotkanie i przesyłamy obiecane materiały. 48 godzin – follow-up po przesłaniu oferty.
Poniżej przedstawiamy Ci 14 darmowych szablonów gotowych do użycia w różnych sytuacjach. Możesz je delikatnie edytować, dostosowując ton i formę wypowiedzi do indywidualnego klienta czy branży.
1. Zastosowanie: Po pobraniu e-booka/poradnik
Cześć [Imię],
zauważyłem, że pobrałeś ostatnio nasz e-book/poradnik [Nazwa materiału].
Najprawdopodobniej szukasz sposobu na [Tematyka e-booka, problem jaki rozwiązuje], prawda? Chciałbym podzielić się zestawem najlepszych praktyk, które opracowaliśmy w oparciu o nasze doświadczenia, które pomogą Ci [Podaj informacje, w czym e-book lub przesłany artykuł pomoże osobie].
[Link do materiału/artykułu]
Jeśli materiał okaże się interesujący, może mógłbym zaproponować krótką prezentację online/rozmowę, podczas której wspólnie zweryfikujemy, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie?
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
2. Zastosowanie: Zapisanie się na okres próbny, demo
Cześć, zauważyłem, że zapisałeś się na bezpłatny okres próbny/demo naszego produktu/platformy. Przesyłam Ci materiały, które mogą Ci pomóc w rozpoczęciu pracy z platformą [Nazwa firmy/usługi]:
[Materiał 1]
[Materiał 2]
[Materiał 3]
W razie jakichkolwiek pytań, z przyjemnością udzielę niezbędnej pomocy.
Pozdrawiam, [Stopka]
3. Zastosowanie: Wiadomość po spotkaniu
Cześć [Imię],
dziękuję bardzo za poświęcenie czasu na dzisiejsze spotkanie/rozmowę. Było mi naprawdę miło dowiedzieć się więcej o specyfice Twojego biznesu i porozmawiać o Twoich doświadczeniach w [Dziedzina].
Wspomniałeś, że macie w firmie problemy z [Podaj problem]. Napisaliśmy ostatnio obszerny materiał na ten temat: [link do artykułu]
Mam nadzieję, że przyda się członkom zespołu i wdrożycie te rozwiązania w swojej firmie.
Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas. Życzę powodzenia w [Poruszany temat] i mam nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie!
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
4. Zastosowanie: Po spotkaniu i ustaleniu planu działania
Hej [Imię],
To było naprawdę świetne spotkanie.
Przesyłam krótkie podsumowanie i terminy dalszych realizacji:
[Data 1]: [Działanie 1].
[Data 2]: [Działanie 2].
[Data 3]: [Działanie 3].
Proszę o informację, czy wszystko się zgadza. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, służę pomocą.
Kolejne kroki ustalimy z całym zespołem na kolejnym spotkaniu/rozmowie w dniu [Data]!
Pozdrawiam, [Stopka]
5. Zastosowanie: Gdy klient nie odpowiada na ustalenia
Hej [Imię],
Nie otrzymałem ostatnio odpowiedzi na e-mail odnośnie naszych ustaleń. Chciałbym zapytać, czy wszystko jest aktualne i możemy rozpocząć realizację projektu?
Daj mi proszę znać o kierunku naszych kolejnych kroków.
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam, [Stopka]
6. Zastosowanie: Gdy klient nie odbiera
Cześć [Imię],
Dzwoniłem dziś do Ciebie, aby [cel].
Zostawiłem Ci nagraną wiadomość głosową. Proszę oddzwoń do mnie w dogodnym dla siebie terminie albo możemy ustalić szczegóły mailowo.
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
7. Zastosowanie: Po konferencji, targach czy meetupie
Cześć [Imię],
Twoja prezentacja na [nazwa wydarzenia] zrobiła na mnie naprawdę ogromne wrażenie. Serdeczne gratulacje!
Dowiedziałem się z niej naprawdę dużo o [poruszony temat].
Wygląda na to, że nasze firmy mają podobną grupę docelową. Pomyślałem, że możesz być zainteresowany naszym programem partnerskim.
[Link]
Daj znać, jeśli również widzisz pole do współpracy.
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
8. Zastosowanie: Follow-up po kontakcie e-mail
Cześć [Imię],
mam nadzieję, że miałeś okazję zapoznać się z moim poprzedni e-mailem z [określ temat, zawartość poprzedniej wiadomości]. Pomyślałem więc, że warto skontaktować ponownie i zapytać o Twoje spostrzeżenia i plany?
Czy zastanawiałeś się nad moją propozycją? Kiedy znalazłbyś chwilę na rozmowę, abym mógł odpowiedzieć na ewentualne pytania?
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
9. Zastosowanie: Ponowny kontakt po długim odstępie czasu
Cześć [Imię],
podczas naszej ostatniej rozmowy prosiłeś, abyśmy za kilka miesięcy wrócili do rozmowy o [określ temat poprzedniej propozycji].
Pomyślałem, że planowanie nowego miesiąca/kwartału to dobry moment, aby wrócić do tematu.
Czy przemyślałeś naszą propozycję? Chętnie umówię się na rozmowę i odpowiem na dodatkowe pytania, jeśli takie się pojawiły.
Jak wygląda Twój plan na ten tydzień, kiedy możemy porozmawiać?
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
10. Zastosowanie: Ostatni follow-up po kilku próbach i braku odpowiedzi
Cześć [Imię],
Kontaktowałem się ostatnio z Tobą w celu [podaj cel] i nie dostałem odpowiedzi. Czy oznacza on chwilowy brak czasu, czy nie jesteś zainteresowany ofertą?
Jeśli jesteś niezainteresowany, to czy mogę usunąć Twoje dane z systemu?
Natomiast, jeśli brak odpowiedzi wynika z innego powodu, to jaki termin kontaktu z Tobą będzie najdogodniejszy? Chętnie odpowiem na dodatkowe pytania.
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
11. Zastosowanie: Kiedy trudno wskazać osobę decyzyjną
Cześć [Imię],
kontaktowałem się z Tobą kilkukrotnie, aby porozmawiać o tym, co [nazwa firmy/produktu] może zrobić dla Waszego biznesu. Domyślałam się, że codziennie dostajesz kilka wiadomości takich jak ta, a może nie do końca masz wpływ na decyzje w tym zakresie.
W związku z tym, chciałbym prosić Cię o przysługę. Chciałbym porozmawiać z osobą, która w Waszej firmie odpowiada za [nazwa działu / operacji] i będzie mogła porozmawiać ze mną o [oferowana korzyść]. Czy mógłbyś mi ją wskazać?
Jeśli jednak to Ty jesteś tą osobą, to kiedy mogę skontaktować się telefonicznie, aby przybliżyć więcej szczegółów?
Dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
12. Zastosowanie: Po założeniu konta testowego
Cześć [Imię],
Dziękujemy za zarejestrowanie się w najlepszym [rodzaj systemu, np. CRM-ie] do [korzyść; np. zwiększania efektywności sprzedaży].
Jestem Twoim opiekunem, który pomoże Ci w pełni wykorzystać [nazwa systemu] i pokazać, jak Ty i Twój zespół możecie [korzyść].
Na początek zaloguj się i uzupełnij informacje i podstawowe ustawienia konta.
Przesyłam link z instrukcją [link] z której dowiesz się, jak to zrobić.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz zadać je w odpowiedzi na tego maila lub w dowolnym momencie zadzwonić do mnie na [nr].
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
13. Zastosowanie: Użytkownik korzysta z Twojego produktu
Cześć [Imię],
Mamy nadzieję, że nasze narzędzie spełnia Twoje oczekiwania. Poniżej załączam materiały, które pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać okres testowy w [nazwa systemu]
[Link 1]
[Link 2]
[Link 3]
Chętnie pomogę Ci w konfiguracji systemu i pokaże najistotniejsze funkcje. Czy masz w tym tygodniu kilka minut na rozmowę telefoniczną lub krótkie demo online?
Serdecznie pozdrawiam, [Stopka]
14. Zastosowanie: Brak płatności za usługę
Cześć [Imię],
W dniu [podaj datę] wystawiłem fakturę [o numerze] za [usługa] na kwotę [podaj kwotę]. Do tej pory nie otrzymałem od płatności, więc postanowiłem upewnić się, że faktura do Ciebie dotarła. Upewnij się proszę, że dział księgowości ją otrzymał, w razie potrzeby wyślę ponownie.
Jeśli wszystko dotarło, kiedy mogę spodziewać się płatności?
Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam, [Stopka]