Jak wykorzystać przesłanki i triggery zakupowe w prospectingu b2b?
Często mówi się, że tradycyjne metody pozyskiwania klientów w sprzedaży ...
Obecnie internet jest używany praktycznie do wszystkiego – do komunikacji, nauki, rozrywki, zakupów. Liczba użytkowników korzystających z Internetu rośnie z każdą sekundą, co daje ogromną szansę dla przedsiębiorców i marketerów, aby promować swoje produkty i usługi. Nigdy wcześniej jedna osoba nie mogła dotrzeć do tak wielu ludzi, na tak wiele sposobów, w jednej chwili i z taką łatwością.
Poniżej dowiesz się czym jest marketing internetowych i poznasz najpopularniejsze kanały internetowe, dzięki którym możesz pomóc swojej firmie osiągnąć sukces biznesowy. Internet marketing zapewnia wyjątkowe korzyści, których tradycyjne reklamy nie mogą zaoferować – zasięg, możliwość personalizacji i budowania relacji z klientami, to tylko kilka z nich.
Marketing internetowy (znany również jako marketing online, marketing cyfrowy, lub e-marketing) to proces promowania firmy lub marki oraz jej produktów lub usług przez Internet, przy użyciu narzędzi, które pomagają zwiększać ruch, liczbę potencjalnych klientów i sprzedaż. Marketing internetowy obejmuje szeroki zakres strategii i kanałów, takich jak marketing w mediach społecznościowych, marketing treści, reklamy płatne czy optymalizacja pod kątem wyszukiwarki Google.
Marketing internetowy to dość szerokie pojęcie, które obejmuje szereg taktyk i strategii marketingowych – w tym treści, e-maile, wyszukiwanie, reklamy płatne i nie tylko.
Marketing internetowy pomaga w dalszym rozwoju firmy. Oto dziesięć powodów, dla których marketing jest tak ważny:
Główną różnicą między marketingiem cyfrowym, a tradycyjnym jest medium, za pośrednictwem którego odbiorca napotyka przekaz marketingowy. Podczas gdy tradycyjne działania promocyjne wykorzystują media, takie jak telewizja, radio, czasopisma, ulotki, broszury, e-marketing wykorzystuje media cyfrowe, takie jak media społecznościowe, mailing lub strony internetowe.
Marketing internetowy ma przewagę w wielu porównaniach statystycznych: szybko się rozwija, umożliwia dotarcie do właściwej grupy docelowej, pozwala na personalizację, jest mierzalny i zazwyczaj dużo tańszy oraz łatwiejszy w wykorzystaniu niż tradycyjne media. Ale czy to wszystko oznacza, że należy porzucić tradycyjny marketing? Nie. Każda branża jest inna i w niektórych tradycyjne formy reklamy nadal się sprawdzają.
Korzystanie z internetu przez kilka godzin każdego dnia jest normalną częścią codziennego życia większości ludzi. E-marketing po prostu wykorzystuje to na swoją korzyść, sprytnie wplatając komunikację marketingową w każdy kanał marketingowy.
Jeśli szukasz w Google pomysłów na wakacje lub na weekendowy wypad, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce po tym, zobaczysz spersonalizowaną reklamę sponsorowaną dopasowaną do Twoich oczekiwań.
Wraz z rozwojem technologii ważne jest, aby mieć skuteczną strategię reklamy internetowej.
Poniżej opisaliśmy główne rodzaje marketingu cyfrowego, które warto rozważyć w swojej firmie.
Pozycjonowanie, w tym SEO, czyli optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek, to proces dostosowania witryny do zmieniających się wytycznych Google, celem osiągnięcia wysokich pozycji na określone słowa kluczowe i pozyskania wysokiej jakości ruchu w bezpłatnych wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing. Pozycjonowanie obejmuje wiele czynników w tym. m.in research słów kluczowych, optymalizację treści, optymalizację techniczną strony internetowej oraz pozyskanie wartościowych linków zewnętrznych. Możesz pozycjonować na stronie wyników wyszukiwania najbardziej trafne słowa kluczowe i docierać do wielu potencjalnych klientów.
Bez optymalizacji pod kątem wyszukiwarek ludzie po prostu nie będą w stanie znaleźć Cię w Internecie.
Jednym z powodów popularności SEO jest fakt, że jest to skuteczna forma marketingu przychodzącego. Zamiast docierać do klientów, którzy mogą być zainteresowani ofertą, skupiasz się na dotarciu do klientów, którzy już szukają określonych produktów i usług.
Kolejną formą e-marketingu są kampanie reklamowe Google Ads. To płatne reklam, w ramach których reklamodawcy płacą za wyświetlanie swoich reklam w wyszukiwarkach i innych platformach internetowych, takich jak Facebook, YouTube, LinkedIn i Instagram.
Obecnie płatna reklama w Internecie jest często określana jako „płatność za kliknięcie” lub PPC (pay per click) – oznacza to, że reklamodawcy będą płacić za każdym razem, gdy użytkownik kliknie jedną z ich reklam.
Ale płatna reklama to coś więcej niż PPC.
Wiele platform obciąża obecnie reklamodawców na różne sposoby, w zależności od ich celów marketingowych, takich jak:
Media społecznościowe są jednym z najciekawszych kanałów promocji w Internecie. Rozróżniamy tutaj płatną promocję, podobną do kampanii Google Ads oraz prowadzenie profili firmowych w social media. Budując grupę fanów na Facebooku czy Instagramie, otrzymujemy darmowy kanał skutecznej promocji. Możemy tutaj informować użytkowników o nowych produktach, aktualnych promocjach i innych ciekawych informacjach z życia firmy. To na tyle znakomite narzędzie budowania świadomości marki, że mniejsze firmy rezygnują z własnych stron internetowych na rzecz samej obecności profilu w social media. Świetnym uzupełnieniem może być również firmowy kanał na YouTube, z którego linki do filmików trafią na stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych.
E-mail marketing to proces wykorzystywania e-maili do wysyłania bezpośrednich wiadomości marketingowych celem pozyskania nowych i zatrzymania obecnych klientów. Chociaż marketing e-mailowy może nie wydawać się efektowną formą marketingu internetowego, nie lekceważ jego mocy. Dlaczego?
E-mail marketing ma średni zwrot z inwestycji ponad czterokrotnie wyższy niż inne rodzaje reklamy internetowej, takie jak media społecznościowe czy płatne wyszukiwanie. Co więcej, dzięki dużej porcji danych demograficznych i behawioralnych możesz segmentować listę odbiorców i kierować do nich spersonalizowane kampanie.
Zanim zaczniesz realizować kampanie e-mail marketingowe, musisz zdobyć kilka adresów e-mail! Z tego powodu mailing często łączy się innymi formami marketingu internetowego, takimi jak reklama w mediach społecznościowych, czy marketing treści. Kampanie e-mail marketingu często rozpoczynają się od lead magnets, czyli darmowej wartości dla klienta, która przekona go do pozostawienia swojego adresu email. Może to być np. kupon rabatowy czy ebook. O tym, w jaki sposób prowadzić skuteczne kampanie mailingowe, przeczytasz więcej w tym artykule.
Content marketing to proces tworzenia i dystrybucji odpowiednich, wartościowych treści w celu dotarcia docelowej grupy odbiorców i osiągania celów marketingowych. Strategie e-marketingu treści koncentrują się na komunikacji z klientami (a nie na sprzedaży), na dostarczaniu treści, które edukują, bawią lub w inny sposób zapewniają klientom wartość.
Treści obejmują praktycznie każdy format informacji rozpowszechniany w Internecie tj. artykuły, case study, infografiki, podcasty, video, posty w mediach społecznościowych i nie tylko. Wysokiej jakości treści odgrywają rolę we wszystkich działaniach marketingowych, które prowadzisz, a w tym w pozycjonowanie stron, PPC, e-mail czy marketingu internetowym w mediach społecznościowych.
W branży marketingu zwykło się mówić „content is king” – content marketing napędza wyniki, zwiększa zaufanie i buduje świadomość marki. Publikując wysokiej jakości treści, stajesz się autorytetem w swojej dziedzinie. Istnieje również większe prawdopodobieństwo, że świetne treści będą udostępniane, co zwiększy zasięg.
Influencer marketing to jeden z najnowszych rodzajów strategii marketingu. Influencerzy są opłacani za promowanie produktów lub usług. Pomyśl o influencer marketingu jako o ulepszonej wersji marketingu szeptanego. Współpracując z influencerami, zyskujesz dostęp do ich odbiorców – często setek tysięcy obserwujących, którzy często ufają influencerowi i podziwiają go, przez co znacznie chętniej kupują polecane przez niego produkty. Kiedy znajdziesz influencerów, którzy są zgodni z wartościami Twojej firmy, ta strategia marketingowa może okazać się bardzo skuteczna.
Marketing afiliacyjny to po prostu marketing polecający, który pozwala influencerom zarabiać na promowaniu produktów lub usług innych firm. Zwykle influencer otrzymuje procent od wygenerowanej sprzedaży. Wyobraź sobie: umieszczasz link do zewnętrznej witryny na swoim blogu lub stronie internetowej i za każdym razem, gdy użytkownik przejdzie z Twojej strony internetowej na stronę firmy, z którą współpracujesz i dokona zakupu – Ty otrzymasz prowizję.
Jak już wspominaliśmy, marketing internetowy jest prawdziwą kopalnią wiedzy o użytkownikach. Za jego pomocą można więc osiągnąć dwa cele równocześnie – po pierwsze, kampania marketingowa realizuje standardowe reklamowe, a po drugie, dzięki interakcjom z odbiorcami, zbieramy na ich temat szereg istotnych informacji, które mogą posłużyć przy okazji kolejnych kampanii promocyjnych.
I znów w awangardzie znajdują się media społecznościowe. To właśnie w social mediach użytkownicy z własnej nieprzymuszonej woli, a często nawet nieświadomie, ujawniają swoje preferencje, zainteresowania, sympatie i antypatie. Analiza Facebooka przynosi na tacy informacje, jakich nie wydobyłby najlepszy śledczy. Polubienia, komentarze, wypowiedzi, udostępnione posty, zameldowania, wrzucane zdjęcia, dane nt. pracy, ukończonych szkół, znajomości języków oraz rodziny, przyjaciół i znajomych, stwarzają podstawę do analizy ograniczonej jedynie mocami przerobowymi komputerów i ludzkich umysłów. Na podstawie tak szerokiej wiedzy, można stworzyć przekaz skrojony na miarę konkretnego klienta.
Programy służące do e-mailingu dostarczają wiedzy na temat liczby otwartych wiadomości i kliknięć na zamieszczony w nich link. Dzięki nim również możemy zbudować profil klienta – do zainteresowanych wysyłać więcej angażujących ofert, natomiast zrezygnować z grup, które ignorują taką formę promocji. Informacja zwrotna tego rodzaju pozwala również na zmniejszenie kosztów kampanii.
W SEO i SEM najczęściej korzysta się z Google Analytics. Jego odpowiednikiem w YouTube jest YouTube Studio. Jest to rozbudowana konsola, która dostarcza informacji na temat pozyskiwania, zachowania oraz konwersji użytkowników. Naszym oczom ukazują się bezcenne informacje demograficzne, takie jak wiek, płeć, kraj zamieszkania użytkowników, a także behawioralne, takie jak długość czasu spędzonego na stronie internetowej, ścieżki przejścia, kliknięcia, ilości sesji, współczynnik odrzuceń, a nawet wyliczenie realnych zysków, jakie wpłynęły za pośrednictwem strony, reklam z wyświetleń filmów.
Wyżej przedstawione argumenty i fakty bezsprzecznie przemawiają za wyborem nowoczesnych kanałów komunikacji z potencjalnymi klientami. Tak jak maszyna parowa przyniosła przełom w procesie uprzemysłowienia, tak też dostęp do Internetu przyniósł prawdziwą rewolucję w reklamie i promocji. Nieograniczone możliwości analizy terabajtów danych na temat użytkowników sieci, to prawdziwa wyprawa po złote runo marketingu. Słowa o konieczności podążania z duchem postępu, nie są tutaj kolejnym pustym sloganem, lecz stanowią zupełnie realny oręż w walce o klientów.
Przeczytaj więcej z tej kategorii
syntetyczne podsumowanie ale brakuje rozwiniećia jak konkrenie działa identyfikacja klientów.