Jak pozyskiwać leady sprzedażowe z wykorzystaniem strony internetowej?
Na koniec pierwszego kwartału 2024 w Polsce blisko 78% zarejestrowanych ...
Aby konkurować na dzisiejszym rynku, potrzebujesz silnej obecności w Internecie. Mówimy tutaj o stronie internetowej, ale także o przemyślanej strategii marketingowej, obejmującej różne kanały w Internecie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam szukają informacji Twoi potencjalni klienci. Teraz, kiedy koronawirus utrudnił lub uniemożliwił prowadzenie działalności offline, duża część firm zdecydowała się na utworzenie strony internetowej i przeniesienie działalność do sieci. Nigdy nie było lepszego ani ważniejszego czasu na zainwestowanie w stronę internetową.
Niezależnie od tego, czy dopiero startujesz z biznesem, czy Twoja firma ma już ugruntowaną pozycję, istnieje wiele powodów, dla których potrzebujesz profesjonalnej strony internetowej.
Część właścicieli firm twierdzi, że nie potrzebuje strony internetowej, bo przecież i tak mają dużo zleceń, nie stać ich na stronę, nie będą umieli jej obsługiwać czy też uważają, że klienci znajdą ich nawet bez strony, chociażby w Social Media. Poniżej jednak obalamy te mity i przedstawiamy 14 konkretnych powodów, dla których każda firma powinna jednak posiadać własną stronę internetową.
Strona internetowa to doskonałe miejsce na kreowanie wizerunku marki. Działa jak cyfrowa wizytówka, do której użytkownik w każdej chwili może sięgnąć. Za pomocą odpowiednich treści, grafik i komunikatów pozwala na kształtowanie narracji o Twojej firmie, dzięki czemu masz wpływ na to, jak widzą Cię potencjalni klienci.
Żyjemy w czasach NOW, w których konsumenci szukając informacji, często chcą je otrzymać natychmiast. Dotyczy to szczególnie firm B2B. To oznacza, że posiadanie strony internetowej to konieczność. Co więcej – powinna ona odpowiadać na pytania – kim jesteś, co oferujesz i jak się z Tobą skontaktować – już w początkowej części strony, a najlepiej bez konieczności scrollowania przez użytkownika. Masz około 10 sekund, aby wywrzeć określone wrażenie na użytkownikach witryny, zachęcić ich do pozostania na stronie lub do kontaktu i zdobyć ich zaufanie.
Pamiętaj jednak, że nieprofesjonalna strona internetowa może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek dla Twojej firmy.
Pierwszym krokiem w sprzedaży jest zapoznanie klienta z tym, co oferujesz. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka w sieci informacji potrzebnych do podjęcia świadomych decyzji zakupowych. Strona internetowa to skuteczny sposób na przedstawienie informacji o firmie, aktualnej oferty produktów i usług, informowanie o nowościach, promocjach, ogłaszanie nadchodzących wydarzeń i specjalnych promocji. Możesz także zapewnić użytkownikom tzw. wartość dodaną w postaci poradników, e-booków, ciekawych artykułów. Co więcej, witryna daje możliwość natychmiastowej komunikacji, w formie dogodnej dla klienta. Kiedy potencjalni klienci dzwonią do Ciebie z zapytaniem o ofertę, to już połowa sukcesu. Zwykle są to osoby gotowe do zakupu. Gdy zadzwonią, wtedy już wszystko zależy od Ciebie.
Strony internetowe są dostępne z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że istnieje tam dostęp do Internetu. Dzięki witrynie, dotrzesz do znacznie szerszego grona odbiorców – nawet w odległych lokalizacjach. Jeśli działasz lokalnie, możesz trafić do klientów z całej Polski. Jeśli działasz w skali ogólnopolskiej, możesz wkroczyć na zagraniczne rynki. Teraz, gdy mamy tak wiele możliwości komunikowania się z ludźmi, możemy robić interesy z każdym, w dowolnym miejscu i czasie. Niezależnie od tego, czy oferujesz produkty, czy usługi, Twoja strona zapewnia alternatywną lokalizację sprzedaży. Zwiększony zasięg oferty pozwala na rozwój, dlatego warto wykorzystać potencjał Internetu.
W kwietniu 2020 roku, prawie 4,57 miliarda ludzi korzystało z zasobów Internetu. Stanowi to 59% światowej populacji.
Chyba jeden z najważniejszych punktów – reklama w Internecie. Dysponując opublikowaną w Internecie stroną firmy masz dostęp do tysięcy potencjalnych klientów oraz możliwość dotarcia do nich.
Pozycjonowanie, Adwords, e-mail marketing, Social Media itd. są narzędziami, dzięki którym możemy zwiększyć swój zasięg i dotrzeć do klientów, bez ograniczeń terytorialnych czy lokalnych. Nie zrobimy tego jednak bez odpowiedniej strony internetowej, na którą skierujemy naszych klientów.
E-mail marketing jest jednym z najpopularniejszych rodzajów marketingu cyfrowego wykorzystywanego przez firmy. Polega na wykorzystaniu poczty e-mail do promocji usług lub produktów w sklepach internetowych, a także do budowania relacji z klientem. Ten kanał marketingowy umożliwia tworzenie wysoce spersonalizowanych komunikatów. Co więcej, e-mail jako jedyny oferuje możliwość komunikacji jeden na jednego. Jest wiele czynników, które wpływają na sukces Twojej strategii e-mail marketingowej: tytuł, treść, oprawa graficzna, czas wysyłki i wiele innych. Ważne jest jednak, aby kierować kampanie do właściwej grupy docelowej, w przeciwnym wypadku Twój adres e-mail trafi na listę antyspamową.
Marketing w mediach społecznościowych to proces przyciągania uwagi i sprzedaży za pomocą platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn. Marketing w mediach społecznościowych można podzielić na dwa rodzaje: bezpłatny lub płatny. Ten pierwszy koncentruje się na budowaniu społeczności i pogłębianiu relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami w celu wzbudzenia zainteresowania i budowania więzi. Integracja z mediami społecznościowymi pozwala na dzielenie się informacjami dostępnymi w witrynie. Dodatkowo, każda z platform oferuje różnego rodzaju reklamy płatne.
Search Engine Optimization – w skrócie SEO, to proces mający na celu osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce internetowej Google na określone słowa kluczowe i w konsekwencji pozyskanie wysokiej jakości ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania.
Pozycjonowanie stron internetowych to jeden z najważniejszych rodzajów marketingu cyfrowego i jeden z najbardziej opłacalnych w długiej perspektywie czasu. Bez optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, ludzie po prostu nie będą mogli znaleźć Twojej firmy w Internecie. Pozycjonowanie opiera się na działaniach on-site oraz pozyskiwaniu wartościowych linków.
Warto zauważyć, że dziś, gdy mówimy o SEO, mamy na myśli głównie Google (chyba że mieszkasz w Chinach i używasz wyszukiwarki Baidu).
Dlaczego?
Ponieważ Google jest bez wątpienia najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie – odpowiada za 79,77% udziału w rynku.
Linki sponsorowane, czyli reklamy płatne za kliknięcie (PPC), to rodzaj marketingu internetowego, w którym reklamodawcy uiszczają opłatę za każdym razem, gdy ktoś kliknie ich reklamy. To świetne rozwiązanie dla firm, które chcą szybko pozyskać ruch oraz tych, które nie generują jeszcze ruchu z wyników organicznych. Podczas licytacji, mechanizm aukcyjny Google uwzględnia słowo kluczowe, trafność reklamy, a także stawkę za kliknięcie, jaką jest gotów zapłacić reklamodawca. Wykorzystując ten kanał marketingowy, pamiętajmy o dobrej analizie słów kluczowych. W przeciwnym wypadku można szybko przepalić budżet.
Jeśli działasz lokalnie i masz stacjonarną siedzibę, warto założyć wizytówkę, dzięki której każda firma może wyświetlać się w Mapach Google. Wizytówka jest darmowa i dostarcza wyszukującym podstawowych informacji o Twojej firmie. Użytkownik może również wyznaczyć trasę dojazdu do firmy, bezpośrednio zadzwonić, wystawić lub sprawdzić opinie, a w przypadku niektórych branż – nawet zarezerwować nocleg i zarejestrować się na wizytę. Wprawdzie wizytówkę Google możemy założyć nawet jeśli nie masz firmowej witryny, jednak integracja Google Maps ze stroną internetową daje wiele korzyści, m.in. pozwala pozyskać dodatkowy ruch, odnośników do poszczególnych ofert i produktów.
Pokaż dowód społeczny. Ludzie częściej prowadzą interesy z firmą, której ufają, a strona internetowa jest często pierwszym miejscem, w którym szukają referencji, recenzji i nagród przyznanych dla firmy. Dlatego, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, witryna internetowa jest doskonałym miejscem na zamieszczenie portfolio, zdjęć z realizacji, case study, filmów, a także referencji dla Twojej firmy. Oznacza to, że poprzez stronę możesz przekonać potencjalnego klienta, że warto z Tobą współpracować.
W przeciwieństwie do stacjonarnej lokalizacji, która zwykle jest otwarta tylko kilka godzin dziennie, strona internetowa działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i nieustannie dla Ciebie pracuje. W ten sposób możesz zapewnić zarówno obecnym, jak i potencjalnym klientom, wygodę przeglądania swoich produktów i usług po zamknięciu sklepu lub biura.
Co więcej, dzięki tak wielu interaktywnym funkcjom, odwiedzający Twoją stronę www mogą się z Tobą skontaktować, zapisać się na kursy, szkolenia, umówić spotkania, a nawet dokonywać zakupów i składać zamówienia.
Czas to pieniądz. Posiadanie strony internetowej pozwoli Ci zaoszczędzić czas w krótkim, jak i długim okresie. Udostępniając swoim klientom informacje o swoich produktach i usługach w różnych formatach online – grafice, wideo, ebookach lub jako tekst bezpośrednio na stronie – możesz zaoszczędzić wiele cennego czasu, który spędziłbyś na komunikacji z nimi. Bez względu na to, co oferujesz, możesz dzielić się ze swoimi klientami wskazówkami, jak korzystać z zakupionych produktów.
Większość ludzi spodziewa się, że każda profesjonalnie prowadzona firma będzie miała własną stronę internetową. Im więcej osób wie o Tobie i Twojej firmie, tym większe masz szanse na pozyskanie nowych klientów. Dlatego bądź tam, gdzie szukają Twoi klienci. Obecnie, większość osób przed dokonaniem zakupu lub skorzystaniem z usługi szuka informacji w Internecie, nawet jeśli planują zakup w lokalnym sklepie stacjonarnym. Taka sytuacja określana jest efektem ROBO (Research Online, Buy Offline). Jeśli nie masz strony internetowej, Twoi klienci poszukują i dokonają zakupu gdzie indziej. Dzięki dobrze zaprojektowanej stronie, możesz stać się poważnym graczem zarówno w sieci, jak i poza nią.
Ludzie zazwyczaj wolą robić interesy z ludźmi, których „znają”. Na swojej stronie dajesz im możliwość poznania Twojej firmy (i być może Ciebie). Posiadanie profesjonalnie zaprojektowanej i łatwej w nawigacji strony internetowej, pomoże Ci przekonać potencjalnych klientów, że to właśnie z Tobą chcą robić interesy, że Twoje produkty i usługi są lepsze niż konkurencji. Obecnie, w szczególności przez młodszych internautów, firma oceniana jest na podstawie jej strony internetowej. Brak witryny w sieci sprawia, że konsumenci postrzegają firmę jako mniej wiarygodną. Dzięki stronie możesz zdobyć ich zaufanie i zainteresowanie, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie liczby klientów.
Posiadanie strony www pozwala na podpięcie narzędzi analitycznych i śledzenie zachowań użytkowników. Zbieranie danych jest możliwe po wrzuceniu w kod strony specjalnego kodu do Analytics lub różnego rodzaju systemów CRM, wykorzystywanych do identyfikacji klientów na stronie i badania ich zachowań. Zebrane informacje dostępne są w postaci raportów zarówno gotowych, jak i tych, które możemy sami generować. W ten sposób możemy śledzić, ilu użytkowników odwiedza Twoją stronę www w danym okresie, jakie podstrony odwiedzili, ile czasu spędzili na stronie, jakie produkty lub usługi ich interesują, z jakich urządzeń korzystają, jak trafili na stronę, ilu z nich dokonuje konwersji (dokonuje zakupu, rejestruje się, dzwoni itd.), a także jaka jest ich płeć, wiek, miejsce zamieszkania. Te cenne informacje dla wielu firm są podstawą do tworzenia kampanii reklamowych kierowanych do określonych grup docelowych i podejmowania przez firmę określonych działań marketingowych z naciskiem na konwersję ze strony klientów.
Dlaczego jeszcze warto mieć stronę internetową? Bo strona www to świetne narzędzie do komunikacji firmy z klientem i odwrotnie. Dlatego zadbaj o to, aby dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, e-mail, czy adres stacjonarny były łatwo dostępne dla potencjalnych klientów. Najlepiej zamieść je w nagłówku i stopce, dzięki czemu będą dostępne na każdej podstronie witryny. Możemy również zaimplementować inne elementy zapewniające sprawny i szybki kontakt ze strony klienta, np. chat czy formularz kontaktowy, który pozwala ograniczyć spam w skrzynce pocztowej. W różnych miejscach na stronie warto zastosować CTA, czyli wezwania do działania. W zależności od rodzaju prowadzonego biznesu mogą to być m.in. następujące hasła “Skontaktuj się z nami”, “Zadzwoń”, “Zamów bezpłatną wycenę”, “Napisz do nas”, “Zamów online”, “Kup teraz”. Ważne jest również podpięcie mapki z wizytówki w Google, dzięki czemu potencjalni klienci szybko wyznaczą trasę dojazdu. Strona internetowa to także doskonała okazja dla firm do pozyskania danych potencjalnego klienta, np. poprzez zapis do newslettera czy oferowanie wartości dodanej, chociażby darmowego ebooka. Strona internetowa umożliwia szybką i sprawną wymianę danych pomiędzy firmą a klientem.
Czy często spędzasz czas na odpowiadaniu na te same pytania od różnych klientów? Tworząc łatwo dostępną dla klienta stronę FAQ, szybko udzielisz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dostarczasz interesujące klienta informacje na temat oferty, oszczędzając swój czas. Co więcej, zewnętrzne systemy umożliwiają dokonywanie przez użytkowników zamówień, umawianie wizyt, pobieranie dokumentów, dokonywanie płatności, automatyzację działań marketingowych czy mailingu posprzedażowego – dzięki czemu Twoja firma pracuje, nawet wtedy, gdy Ty śpisz.
Obecnie większość firm ma swoją stronę www, tak jest prawdopodobnie również w Twojej branży. Jeśli konkurencja posiada witrynę internetową, klient może dokładnie sprawdzić jej ofertę, historię, portfolio, opinie, dane kontaktowe. Dlatego, jeśli nie ma Cię w sieci, konkurencja przejmie wszystkie zlecenia od potencjalnych klientów szukających informacji w Internecie. Według GUS, około 67% (26 milionów) Polaków ma dostęp do Internetu. Jeśli chcesz być konkurencyjnym i istotnym graczem w swojej branży, musisz posiadać profesjonalną stronę internetową. Daj się znaleźć swoim klientom. Jednak obecność w sieci to nie wszystko – Twoja strona powinna być lepsza niż konkurencji i promowana za pomocą różnych form marketingu internetowego.
To dobra inwestycja. Strony internetowe oferują lepszy zwrot z inwestycji niż jakakolwiek inna forma reklamy. Jeśli planujesz promować swoją firmę, witryna powinna być Twoim priorytetem. Chociaż koszt zaprojektowania strony internetowej różni się w zależności od potrzeb, złożoności serwisu, funkcjonalności – to profesjonalna strona internetowa jest warta inwestycji. W długiej perspektywie czasu, stosunkowo niska inwestycja w stworzenie strony internetowej firmy przyniesie zyski, przyciągając nowych klientów i budując świadomość marki. Pamiętajmy jednak, że strona internetowa jest jednorazowym wydatkiem. Jeśli jednak nie masz środków na wydanie jednorazowo większej kwoty na utworzenie strony przez profesjonalną agencję lub freelancera, możesz sam zrobić stronę internetową za pomocą kreatorów online, takich jak np. WIX. Musisz jednak być świadomy tego, że jej utrzymanie wiąże się z comiesięczną opłatą (co nie jest opłacalne w długiej perspektywie) oraz będzie ona miała ograniczone możliwości, np. pod SEO. Najbardziej rekomendowane są strony na WordPressie, ewentualnie Joomli lub dobrym autorskim CMS-ie. Oczywiście, nie mówimy tutaj o witrynach e-commerce. Dobra strona internetowa powinna umożliwiać aktualizację treści i oferty oraz być dobrze zaprojektowana pod kątem UX i UI.
Marketing internetowy różni się od tradycyjnego pod wieloma względami. Wprawdzie każda z form ma swoje wady i zalety, jednak w obecnych czasach istnieje duża przewaga reklamy w Internecie. Marketing internetowy pozwala na dotarcie przez firmy do określonej grupy odbiorców, którzy mogą być realnie zainteresowani ofertą i poza tym jest mierzalny. Pozwala na wykorzystanie dynamicznych formatów reklamy, dopasowanych do określonego klienta, co częściej przekłada się na zwiększenie konwersji. Reklama w Internecie zwykle jest tańsza niż wynajem powierzchni reklamowej, drukowanie i rozdawanie ulotek, czy wykupienie reklamy w telewizji lub radiu. Umożliwia określenie zwrotu z inwestycji, który zwykle jest wyższy niż w przypadku reklamy tradycyjnej. Reklama przy wykorzystaniu tradycyjnych środków zwykle jest mniej skuteczna, droższa i nie pozwala na dokładne określenie efektów i zwrotu. Dlatego marketing internetowy to obecnie doskonały i opłacalny sposób na długoterminową promocję firmy.
Powyższe argumenty pozwalają zrozumieć, dlaczego tak ważne jest, aby każda firma miała stronę www. Bez własnej strony www, tracisz wiele okazji do rozwoju biznesu, pozyskiwania nowych klientów i zwiększenia zysków. Witryna internetowa pozwala przełamać barierę wejścia na nowe rynki i zapewnia ogromną szansę na rozwój firmy.
Co więcej – mając własną stronę www, możesz identyfikować osoby, które ją odwiedzają. W jaki sposób? Wystarczy zarejestrować się na naszej platformie i zainstalować skrypt analityczny, który zidentyfikuje Twoich potencjalnych klientów. Testuj bezpłatnie i testuj przez 14 dni za darmo
Przeczytaj więcej z tej kategorii
No i przede wszystkim, aktualizowana i w miarę sprawnie prowadzona własna strona domowa, na serwerze nad którym mamy pełną kontrolę, uniezależnia nas od kaprysów i fochów właścicieli portali typu Facebook / Instagram. Oczywiście tam też należy być obecnym, ale trzeba pamiętać o dywersyfikacji.
Mam większe zaufanie do firm, które mają strony internetowe.
Dokładnie! Strona jest wizytówką naszego biznesu. 🙂
Nie prowadzę biznesu, ani nie oferuję niczego, ale myślę, że te porady są bardzo przydatne 🙂
Izo, jeśli byś kiedyś chciała pójść w stronę własnego biznesu, zadbaj o posiadanie swojej strony internetowej. 🙂
W obecnych czasach wszelkich informacji, produktów i usług szuka się przede wszystkim w internecie. Jeśli dana firna nie posiada własnej strony – z pewnością wiele traci!
Zgadzamy się! Dlatego znaleźliśmy aż 14 powodów, które mogą przekonać przedsiębiorstwo do stworzenia strony internetowej!
Coraz więcej osób korzysta z Internetu jako podstawowego źródła informacji. Nawet gdy znajdujesz się w innym mieście i szukasz sklepu spożywczego to sprawdzasz w google maps..
tak to prawda. tymczasem u nas mamy algorytm, ktory przeszukuje takze wlasnie firmy lokalne
Trzeba pamiętać, że postawienie strony to dopiero początek. Strona sama się nie wypromuję, trzeba podjąć odpowiednie działania. Większości wydaje się, że zrobi się stronę i zacznie zarabiać..
tak słuszna uwaga
prawda, to częsty błąd myślenia.