Generowanie leadów b2b z wykorzystaniem AI dla dostawcy oprogramowania do zarządzania flotą – case study
Rola sztucznej inteligencji w generowaniu leadów W dzisiejszych czasach ...
Stały rozwój branży OZE przyczynia się do wzrostu liczby firm i konkurencyjności ofert na rynku. Z tego względu w warunkach licznej konkurencji szybkość dotarcia z ofertą do potencjalnych klientów buduje przewagę konkurencyjną otwierając nowe możliwości rozwoju firmy. W związku z czym pozyskanie informacji o właścicielach nieruchomości i samych gruntów pod prowadzenie inwestycji w farmy fotowoltaiczne staje się coraz bardziej pożądanym procesem, wobec wzrastającej ilości inwestycji.
W artykule przedstawiamy analizę przypadku przeprowadzoną w oparciu o rzeczywisty projekt realizowany dla naszego Klienta z branży fotowoltaicznej. Celem projektu była aktywna pomoc w digitalizacji, usprawnianiu i automatyzacji procesów związanych z dostępem do danych i analityką. Projekt był realizowany również po to, by wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo energetyczne, ochronę środowiska naturalnego, zrównoważone wykorzystywanie surowców, poprawę przepływu kapitału, szczególnie w zakresie zagospodarowywania nieruchomości, oraz rozwijanie procesów ESG. Z niniejszego artykułu dowiesz się o etapach realizacji prac oraz poznasz efekty tych działań. Dowiesz się, jak narzędzia oparte o deep data umożliwiające automatyczne zbieranie, organizowanie i przetwarzanie dużych zbiorów danych, szczególnie tych przestrzennych/GEO, przekształcając je w użyteczne informacje biznesowe zawarte w raportach, np. dotyczących lokalizacji dla budowy infrastruktury OZE.
W branży OZE poszukiwania właściciela działki zaczynają się najczęściej w sytuacji, kiedy dana nieruchomość staje się interesująca na rynku ze względu na jej lokalizację, wielkość, czy również klasyfikację gruntu.
Biznesowe aspekty sprawiają często, że tradycyjny proces pozyskania informacji o właścicielu działki wśród lokalnych mieszkańców jest nieefektywny. Powodem mogą być zbyt czasochłonne próby dotarcia do informacji lub zbyt odległe położenie planowanych przedsięwzięć i inwestycji.
Ponadto często spora potrzeba zdobycia informacji o właścicielach wybranych działek nie przemawia za składaniem do instytucji państwowej obfitej ilości wniosków, które nie zapewniają dotarcia do danych kontaktowych właścicieli a jedynie ich mienia. W przypadku wyboru tej drogi trzeba liczyć się również z ustawowym okresem rozpatrywania takich wniosków oraz konieczności wykazania interesu prawnego, gdzie chęć zakupu działki lub nawiązania współpracy biznesowej nie jest wystarczającym argumentem do wydania dokumentu z danymi osobowymi właściciela działki.
Klient prowadzący działalność na rynku PV, z uwagi na zetknięcie się z jednym z opisanych problemów zwrócił się do nas z potrzebą ustalenia informacji o właścicielach działek interesujących go obszarów. W zamiarze przyspieszenia tempa uzyskania informacji na temat interesujących go obszarów oraz pozyskania wartościowych kontaktów przeprowadziliśmy miarodajny projekt. Co istotne poszukiwanie informacji w opisywanym projekcie nie sprowadzało się wyłącznie do pozyskania mienia, ale do pozyskania namiarów kontaktowych. W rezultacie możliwe jest przeprowadzenie docelowej kampanii sprzedażowej i skalowanie biznesu naszego Klienta.
Rozpoczynając realizację projektu z zakresu poszukiwania właścicieli działek w pierwszym etapie określone zostały docelowe działki i obszary geolokalizacyjne, którymi Klient był zainteresowany.
Nasz produkt dla branży OZE pozwolił na automatyczne sprawdzenie potencjału terenu dla OZE z minimalnym nakładem pracy człowieka (powiat, województwo, połowa powierzchni Polski) na podstawie ponad 150 definiowalnych kryteriów wyszukiwania. Natomiast algorytmy wyznaczyły odpowiednie działki i dostarczyły dokładną analizę, którą w tradycyjnych procesach ręcznych wykonywałby zespoły ekspertów. Nasze algorytmy i proces zmieniły sposób pracy z danymi, poprawiły jakość i dokładność informacji dla specjalistów ds. inwestycji i majątku OZE, a także skróciły czas i zwiększył skalę poszukiwań terenów inwestycyjnych.
Przygotowując proces zauważyliśmy, iż każda gruntowa nieruchomość posiada indywidualny adres administracyjny, zwany identyfikatorem. Informacje te są pomocne w celu zlokalizowania wybranej nieruchomości i przyczyniają się do rozpoczęcia procesu poszukiwania jej właściciela. Dane prócz postaci ewidencyjnej można śledzić za pomocą usług wizualizacji przestrzennych, tzw. interaktywnej mapy.
/.ht-shortcodes-messages
Po określeniu zapotrzebowania naszego Klienta i zebraniu niezbędnych informacji przystąpiliśmy do pozyskiwania danych właścicieli wskazanych działek. Do tego kroku niezbędne było ustalenie numeru ksiąg wieczystych. To właśnie w tym dokumencie zawarte są opisy nieruchomości, w tym zapisy stanu prawnego nieruchomości i aktualnego właściciela.
/.ht-shortcodes-messages
Po weryfikacji danych przeszliśmy do ostatniego etapu procesu, jakim było dotarcie do właścicieli działek. Wieloletnie doświadczenie w zakresie usług i rozwiązań big data przyczyniło się do sprawnego przeprowadzenia analizy w zakresie wzbogacenia danych doprowadzając do pożądanych rezultatów. Udało się nam ponad 80% wyznaczonych rekordów wzbogacić o dane kontaktowe.
W okresie pierwszego etapu realizacji projektu zostało sprawdzonych 109 działek. Do 81 działek udało się znaleźć numery ksiąg wieczystych. Z 81 pozyskanych rejestrów dostarczyliśmy 71 bezpośrednich danych kontaktowych do właścicieli działek. Oznacza to, że Klient za pomocą danych kontaktowych miał możliwość dotarcia do potencjalnych odbiorców a w rezultacie wzrostu sprzedaży oferowanych usług. Przedstawione wnioski są jednym z kluczowych wyliczeń, ponieważ wskazują liczbę kontaktów mailowych lub telefonicznych bezpośrednio do właścicieli działek, wybranych przez klienta obszarów. Skuteczność procesu wzbogacania danych przez DMSales wyniosła 88%.
Stosując semi–automatyczne łączenie danych dla naszego klienta osiągnięto następujące kluczowe rezultaty biznesowe:
Warto pamiętać, że przygotowując proces wzbogacania danych dla inwestycji w grunty pod budowę rozwiązań OZE należy się zastanowić nad zasileniem go w odpowiednie źródła i mechanizmy automatycznej kwalifikacji, która wytypuje tereny i potencjalnych partnerów na wskazanym terenie. Warto wspomnieć, że podobne benefity wynikające z analizy geoprzestrzennej lokalizacji i wykorzystania procesu selekcji mogą korzystać następujące branże:
Te branże i wiele innych mogą korzystać z wzbogacania danych geoprzestrzennych. Takie dane pomagają lepiej zrozumieć i zarządzać światem fizycznym, co jest kluczowe dla podejmowania biznesowych decyzji i osiągania sukcesu.
Chcesz poznać i skorzystać z usługi pozyskiwania informacji o właścicielach gruntów, np. pod farmy fotowoltaiczne? Umów się na konsultację, podczas której przedstawisz nam swoje potrzeby biznesowe, a my opowiemy Ci o naszych rozwiązaniach.
Przeczytaj więcej z tej kategorii