Jak wykorzystać przesłanki i triggery zakupowe w prospectingu b2b?
Często mówi się, że tradycyjne metody pozyskiwania klientów w sprzedaży ...
Nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o lead magnet, prawdopodobnie nieraz go pobrałeś. Lead magnets są jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie liczby subskrybentów i pozyskanie danych kontaktowych potencjalnych Klientów. Są niezwykle powszechne w marketingu przychodzącym z jednego prostego powodu – działają. Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia ośmiu skutecznych sposobów na lead magnets, omówmy podstawy…
Spis treści:
Co to jest lead magnet?
Dlaczego warto stosować lead magnet?
Jaki powinien być lead magnet?
Skuteczna komunikacja z leadem
8 sprawdzonych pomysłów na lead magnets
Podsumowanie
Lead magnets to zachęta, darmowa oferta stanowiąca wartość dla potencjalnego Klienta oferowana mu w zamian za adres e-mail lub inne dane kontaktowe. Jest to więc narzędzie marketingowe zwiększające Twoje szanse na pozyskanie nowych Klientów. Można powiedzieć, że jest to nagroda oferująca potencjalnemu klientowi określoną wartość w zamian za informacje kontaktowe.
Zwykle lead magnets przybierają formę takich zachęt jak: e-book, poradnik, lista kontrolna w pdf, video, dostęp do webinaru. Głównym celem lead magnets jest maksymalizacja liczby potencjalnych klientów, których będziesz edukował na temat swojej oferty. Lead magnet to pierwszy krok w procesie optymalizacji wartości klienta.
Dzięki lead magnets Twoja praca jako marketera, przedsiębiorcy czy freelancera będzie łatwiejsza i bardziej efektywna. Uzyskanie adresu e-mail potencjalnych klientów jest cenną transakcją. Przekształca ich bowiem w potencjalnych klientów, wyrażających zainteresowanie Twoją ofertą i daje Ci możliwość edukowania ich i kierowania do nich Twoich reklam. Problem jednak polega na tym, że większość z nich nie chce udostępniać swojego adresu e-mail. Dlaczego?
Ponieważ e-mail jest bardzo osobistą rzeczą. Potencjalni klienci nie dadzą Ci swojego adresu e-mail bez dobrej zachęty, nawet jeśli polubią Twoją markę. Twoim zadaniem jest dać im ważny powód, aby to zrobili. W tym miejscu powinna pojawić się Twoja darmowa oferta – odbiorcy muszą mieć jednak poczucie, że jest to coś wartego wymiany.
Zdobywając potencjalnych klientów dzięki bezpłatnej ofercie, wzbudzasz ich zainteresowanie płatnymi ofertami i pozytywnie rozpoczynasz współpracę. Już wiesz, dlaczego warto oferować coś “za free”?
Z pewnością związany tematycznie z branżą, w której działasz. Jeżeli potencjalny klient odwiedza Twoją stronę www, to prawdopodobnie ta branża jest dla niego interesująca. Ale to nie wszystko. Lead magnet powinien zapewniać wysoką wartość, natychmiastową satysfakcję, rozwiązywać problem, kreować wizerunek Twój i Twojej marki.
Dobry lead magnet:
– rozwiązuje prawdziwy problem – jeśli lead nie rozwiązuje prawdziwego problemu potencjalnego klienta, lub jeśli nie daje mu czegoś, czego on naprawdę chce, to po prostu nie działa,
– zapewnia wysoką wartość – dobry lead magnet powinien mieć wysoką wartość rzeczywistą,
– jest konkretny – nie twórz lead magnet na temat czegoś ogólnego. Im bardziej konkretnie podchodzisz do oferowanej wartości, tym lead magnets lepiej konwertuje,
– jest natychmiast dostępny – będzie działał najlepiej, jeśli można będzie go natychmiast dostarczyć, np. pobrać jednym kliknięciem zaraz po wprowadzenie adresu e-mail. Ludzie uwielbiają natychmiastową satysfakcję,
– kreuje Twój wizerunek jako eksperta w branży – lead magnets powinien pokazywać Twoją specjalistyczną wiedzę.
– demonstruje Twoją wyjątkową propozycję sprzedaży – kiedy odbiorcy postanawiają skorzystać z lead magnet, powinni być przekonani, że warto kupować od Ciebie, a nie od Twojej konkurencji.
Warto pamiętać, że podstawą sukcesu jest skuteczna komunikacja z leadem – potencjalnym klientem. A do jej rozpoczęcia koniecznie wykorzystaj możliwości, jakie daje Ci stworzenie kampanii mailingowej z naszym narzędziem DMSender. Jak to zrobić w kilku prostych krokach? Sprawdź generowanie leadów.
Aby stworzyć swoją własną kampanię mailingową, zaloguj się na swoje konto w platformie DMSales. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, załóż je za darmo klikając tutaj. Możesz prowadzić kilka kampanii, a każdą z nich ustawić tak, aby rozpoczęła się we wskazanym przez Ciebie dniu. Określasz też liczbę kontaktów, które chcesz wykorzystać w danej kampanii.
Po zatwierdzeniu kampanii zostaniesz przeniesiony do narzędzia DMSender – w nim podajesz najważniejsze w danej kampanii informacje, takie jak nazwę i adres mailowy nadawcy, domenę czy landing page. Kolejnym krokiem jest wybór edytora to stworzenia szablonu wiadomości – dostępne są dwa edytory (jeden dla użytkowników bardziej zaawansowanych, a drugi dla początkujących).
Teraz wystarczy już tylko stworzyć wiadomość – możesz dowolnie wybierać jej układ i zawartość. Po jej zapisaniu wyświetlone Ci zostanie podsumowanie oraz wyniki ze SpamAssassina, co pozwoli Ci upewnić się, że Twoje e-maile nie zostaną zakwalifikowane jako spam. Ostatni krok to dodanie odbiorców z listy lub dodanie innych, wybranych przez Ciebie.
A ponieważ kampanie mailingowe mają być Twoim sposobem na komunikację z leadami, warto w narzędziu ustawić konkretne interakcje, czyli follow-upy. Dzięki temu dowiesz się, jak potencjalni klienci zareagowali na Twoje wiadomości i oferty.
OK, skoro już wiesz, jak stworzyć dobry lead magnet, zapoznaj się z naszymi pomysłami i przykładami na lead magnets, które działają…
Infografiki to zazwyczaj rodzaj contentu, który warto wykorzystać do zwiększenia zasięgu. Infografiki bardzo dobrze konwertują i pomagają w zrozumieniu określonego zagadnienia. Wiele osób, zanim coś zrozumie, musi sobie to zwizualizować. Dlatego trudny tekst warto wzbogacić o infografikę, która ułatwi zrozumienia tematu. Ten dodatek sprawi, że Twój lead magnets jeszcze lepiej przyciągnie uwagę odbiorców. Poza tym infografiki skutecznie przyciągają nasze oko.
ProTip – wyselekcjonuj artykuły, które generują największy ruch na Twoim blogu i przygotuj infografiki, ułatwiające zrozumienie poruszanych zagadnień.
Działają bardzo dobrze, prawdopodobnie dlatego, że użytkownicy mogą je szybko wykorzystać i to pozwoli im zaoszczędzić wiele czasu. Często są one przedstawiane jako lista kontrolna, plan i mapa myśli. Checklisty łączą w jedną wykonalną listę wszystko to, co użytkownik powinien na dany temat wiedzieć lub co powinien zrobić.
Dodatkowo są bardzo szybkie w tworzeniu. Po prostu wybierz post ze swojego bloga i przedstaw go w formie kilku punktów. Następnie usuń te, które nie zawierają praktycznych porad. Podziel listę na kilka ponumerowanych kroków, aby wynik był bardziej osiągalny. Checklisty powinny ograniczać się do jednej strony i od razu przechodzić do rzeczy. Są bardzo magnetyczne – ludzie lubią porządek i prostotę.
Jeśli użytkownik oglądający Twoją stronę Internetową zostawi na niej swój adres email, otrzyma prezent w postaci darmowego kalendarza do samodzielnego druku. Taka forma zachęty to pomysł nie tylko prosty, ale też genialny. Pamiętaj jednak, że w połowie czy pod koniec roku może okazać się nietrafiony – kto drukuje kalendarz w sierpniu? Więc wcześniej zaplanuj jego projekt i oferuj do pobrania już w grudniu. To doskonały moment, na zdobycie uwagi odwiedzających Twoją stronę.
Kalendarz oczywiście powinien nawiązywać do tego, czym się zajmujesz i zawierać logo Twojej firmy – użytkownik przez cały rok w podświadomości będzie miał Twoją firmę. To dyskretna, ale efektywna reklama. Pamiętaj, aby udostępnić go w ogólnie dostępnym pliku i łatwym do wydruku formacie.
Jeśli chodzi o ten rodzaj zachęty, to masz właściwie dwie opcje – pusty kalendarz opatrzony stosowną grafiką (i Twoim logo), w którym obdarowany może umieszczać dowolne notatki. Druga możliwość to kalendarz „gotowy”, zawierający na każdej karcie jakąś ciekawostkę lub poradę. Odbiorcy Twoich wiadomości skojarzą Cię z logo, na które codziennie patrzyli.
Ostatnimi czasy planery cieszą się ogromną popularnością – ułatwiają organizację i pozwalają uporządkować obowiązki zawodowe oraz prywatne. Może to być planer zadań na każdy dzień, tydzień lub miesiąc. Niech zawiera grafikę związaną tematycznie z Twoją działalnością, dyskretne logo Twojej firmy ma przejrzystą formę, na której użytkownik może stworzyć własną listę zadań. To bardzo ułatwia życie, a zaprojektowanie planera nie jest trudne.Kurs
Zaoferowanie mini kursu to świetny pomysł na lead magnet. Przygotuj w formie video lub tekstowej kurs na określony temat. Podziel go na krótkie lekcje, z których każda opisywać będzie jedno zagadnienie. Następnie zaplanuj automatyczną wysyłkę, zadbaj, aby użytkownik regularnie otrzymywał kolejne lekcje, np. w każdy czwartek aż do ukończenia kursu.
Ludzie kochają rabaty i otrzymywanie rzeczy za darmo. Dla wielu osób podanie adresu e-mail to niewielka cena, jeśli mogą zaoszczędzić na zakupach. Bony rabatowe są bardzo dobrym pomysłem, ale ich rozdawanie kryje w sobie pewną pułapkę. Może bowiem pojawić się sytuacja, w której kandydat na klienta zostawia na stronie swój adres email, po czym realizuje go w czasie pierwszych zakupów i… znika jak kamfora. To dla firmy żadna korzyść.
Warto więc dobrze przemyśleć zasady, na jakich klient będzie mógł bon czy kupon zrealizować. Możesz zaproponować bon na pierwszy zakup pod warunkiem, że klient złoży zamówienie na określoną kwotę lub wysyłać kody rabatowe tylko do lojalnych klientów i stałych subskrybentów. Pamiętaj – kupon musi działać niezawodnie. W przeciwnym wypadku dowiesz się w praktyce, czym są porzucone koszyki.
Gdyby zapytać pierwszego lepszego użytkownika Internetu czy wierzy w wygraną na loterii, na pewno by zaprzeczył. A jednak ta forma zabawy stanowi skuteczny lead magnet. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na towarzyszący jej dreszczyk emocji. Możesz więc zorganizować loterię, w której wygraną będzie wybrany przez Ciebie produkt lub usługa, oczywiście stanowiący przedmiot Twojej oferty.
Te zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Możesz zaproponować darmowe próbki do pierwszego zamówienia, dostęp testowy do narzędzia.
Zadaniem lead magnet jest więc zmiana osoby jedynie przyglądającej się Twojej ofercie w klienta, który pozwala Ci rozwijać swój biznes i zarabiać na nim. Od Ciebie zależy, który z pomysłów przedstawionych przez nas wybierzesz – wszystkie są skutecznym wabikiem mogącym zachęcić leada do korzystania z Twoich usług.
Testuj DMSales bezpłatnie przez 14 dni i zobacz, jak w łatwy sposób możesz przygotować skuteczną kampanię mailingową. Dopasuj każdą wiadomość do własnych potrzeb i angażuj swoich odbiorców. Zdobywaj nowych klientów dzięki kilku prostym krokom.
Przeczytaj więcej z tej kategorii
Darmowe próbki to fajny sposób na poznanie blizej danego produktu
Jeśli ktoś prowadzi swoją firmę, to wskazówki tutaj przeczytane na pewno się mu przydadzą 🙂
Przydadzą się zarówno właścicielom firm, jak i handlowcom, działom marketingu i każdemu, kto lubi zgłębiać swoją wiedzę. 🙂
Fakt, że chętniej zostawiamy adres ludziom, którzy dają coś fajnego w zamian.
Zdecydowanie tak 🙂 Coraz ostrożniej podchodzimy do zostawiania swojego adresu e-mail, ale nadal chętnie zostawiamy go jeśli otrzymamy ebooka lub inny darmowy materiał. 🙂
Zdobycie danych ok, ale jeszcze należy je prawidłowo chronić, a tu firmy „leżą”. Dlatego bardzo rzadko je udostępniam.
Na szczęście u Nas w firmie wszystkie dane są dokładnie zabezpieczone i pozyskujemy je zgodnie z wymogami RODO. 🙂
Bardzo ciekawy, merytoryczny artykuł. Nic, tylko czerpać z niego pełnymi garściami 🙂
Dziękujemy! 🙂
Lead magnet jest the best jeśli chodzi o darmowe przynęty na klientów 😉
dokladnie.