Powiązane artykuły
Buyer persona to bardzo dokładny przykład iluzorycznego klienta, którego działania, cechy i cele odnoszą się do realnych klientów. Pozwala on lepiej zrozumieć klientów, których aktualnie się posiada, a także przyszłych potencjalnych klientów, znacznie ułatwiając dopasowanie tworzonych treści i ofert do ich indywidualnych zachowań, potrzeb oraz problemów. Innymi słowy, jest to tworzenie idealnego modelu klienta o zdefiniowanych cechach, do którego będzie adresowany dany produkt.
Określenie buyer persony od przedstawicieli grupy docelowej wyróżnia przede wszystkim postawa, zachowanie lub nawet sposób myślenia danej osoby. W znacznym stopniu pozwala to zrozumieć naszych klientów i „mówić” w ich języku.
Doskonałe buyer persony tworzy się na podstawie wnikliwej analizy rynku oraz w oparciu o wiedzę uzyskaną od aktualnych klientów dzięki rozpoznaniu takiemu jak, np. ankiety lub wywiady. W zależności od charakteru działalności tworzy się od kilku nawet do kilkunastu różnych profili person.
Należy zakładać, że persona jest prawdziwym klientem, do którego ukierunkujemy swoje działania. Istotnym jest aby przy tworzeniu takiego profilu zadać sobie kilka ważnych pytań – kto jest klientem, w jaki sposób pracuje, jak myśli, jak się komunikuje, z jakich narzędzi korzysta, a nawet gdzie zwykle robi zakupy, w jaki sposób podejmuje decyzje zakupowe i jakie są jego zwyczaje w kwestii zakupów. Zebranie takich danych pozwala określić sposób angażowania poszczególnych grup odbiorców oraz skuteczną metodę zmiany potencjalnych klientów w realnych klientów.
Aby właściwie scharakteryzować buyer personę należy w pierwszych krokach zacząć od informacji ogólnych, sięgając następnie po bardziej szczegółowe cechy.
W pierwszej kolejności nadaje się imię, określa wiek, płeć, wygląd i miejsce zamieszkania. Kolejnym krokiem jest dokładna odpowiedź na pytanie, kim jest. Podaję dwa przykłady:
Niezwykle ważna jest precyzja, kwestie takie jak rodzina, zainteresowania, ulubione seriale i filmy, czy są posiadaczami samochodu, czy mają zwierzęta, a także ich wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan
cywilny, język, zawód, zarobki lub nawet jakie witryny lubią przeglądać.
Następnie trzeba określić co daną personę motywuje i czym kieruje swój wybór przy dokonywaniu zakupów. Należy również zwrócić uwagę, na ewentualne obawy przy dokonywaniu zakupu. Warto też pamiętać, że nie wolno ograniczać się do jednej buyer persony, ponieważ określenie kilku person, z reguły znacznie podnosi prawdopodobieństwo powodzenia.
Jeżeli wydaje się to trudne warto skorzystać z przygotowane j platformy, jaką jest DMSales. Zawiera ona ponad 10 000 gotowych profili behawioralnych i geodemograficznych, dzięki niej można określić
idealnego kandydata, a w dodatku jest prosta w obsłudze.
Powiązane artykuły