Jak pozyskiwać leady sprzedażowe z wykorzystaniem strony internetowej?
Na koniec pierwszego kwartału 2024 w Polsce blisko 78% zarejestrowanych ...
Wskaźniki KPI, key performance indicators, pojawiają się w każdej branży i na niemal każdym stanowisku. Również marketing ma swoje wskaźniki KPI. To przede wszystkim wskaźniki, które dają wgląd w skuteczność treści i kampanii. Ogromne znaczenie ma założony cel, ponieważ w zależności od niego wybierasz, które kluczowe wskaźniki efektywności będziesz mierzyć.
Jak wykorzystać wskaźniki KPI w marketingu B2B? Jak odpowiednio dobrać cele marketingowe i jak je zmierzyć? Korzystając ze wskaźników KPI w marketingu internetowym, możesz ocenić skuteczność działań marketingowych B2B.
Spis treści:
Czym jest KPI?
Dlaczego warto mierzyć kluczowe wskaźniki efektywności?
Które wskaźniki KPI w marketingu B2B mierzyć?
Jak mierzyć kluczowe wskaźniki efektywności w marketingu B2B?
KPI w marketingu internetowym
Skrót KPI (z angielskiego Key Performance Indicators) oznacza kluczowe wskaźniki efektywności, które pomagają w analizie skuteczności podejmowanych akcji, np. działań marketingowych. Co jest ważne? Do najważniejszych wskaźników należą:
Ile osób weszło na stronę, a ile faktycznie wykonało jakąś czynność np. kliknęło baner, zajrzało do konkretnej zakładki, czy kupiło produkt lub usługę. Liczba konwersji to punkt styczny działów sprzedaży i marketingu.
Ruch na stronie sprawdzisz za pomocą Google Analytics. Znajdziesz tam podział na ruch organiczny oraz ruch z kampanii Google. Korzystając z odpowiedniego systemu wspierającego pozyskanie leada, możesz osiągnąć wzrost sprzedaży. Przyglądając się liczbie konwersji oraz przychodom, zmierzysz koszt pozyskania jednej konwersji. Koszt konwersji to średnia kwota, jaką wydaje się, żeby uzyskać jedną akcję.
Mierzy efektywność kampanii. Pokazuje, ile potencjalnych klientów weszło, a ile faktycznie ukończyło zakup. Niski wynik może wskazywać problem na ścieżce zakupowej.
Liczba potencjalnych klientów biznesowych, którzy po kontakcie z działem sprzedaży przeszli w dół lejka, czyli podjeli kroki w celu zakupu usługi. Jest on istotny nie tylko dla sprzedaży, ale pokazuje również skuteczność komunikacji i działań marketingowych.
Dowiesz się, który kanał działa i jakiej jakości leady pozyskujesz. Stworzysz też ścieżkę kontaktu leadów i uskutecznisz odpowiednie kampanie marketingowe. Dzięki temu możesz też skalować i poprawiać jakość treści czy zmienić język komunikacji tam, gdzie generujesz mniej leadów.
Customer acquisition cost, koszt pozyskania leada. W marketingu tym wskaźnikiem sprawdzisz, ile Twoja firma wydała pieniędzy, żeby uzyskać jednego klienta. Analizując na bieżąco ten wskaźnik KPI, możesz inwestować pieniądze w reklamy na odpowiednich kanałach, zwiększyć ruch na stronie, liczbę kliknięć oraz procent sprzedaży.
Customer lifetime value, wartość życiowa klienta, czyli ile w trakcie trwania relacji między klientem a Twoją firmą kontrahent wyda pieniędzy na Twoje produkty lub usługi. Obserwując ten wskaźnik możesz sprawdzić, czy budżet marketingowy nie przekracza wartości CLV. Żeby zwiększyć wartość, możesz np. stworzyć program lojalnościowy lub nagradzać najbardziej zaangażowanych klientów. Duży wpływ ma też proces wdrażania. Im onboarding jest prostszy, przyjaźniejszy dla użytkownika, tym chętniej zostanie on stałym klientem.
Współczynnik klikalności np. ile osób kliknęło baner na stronie czy w kampanii mailingowej lub newsletterze. Click through rate wskazuje liczbę kliknięć reklamy podzieloną przez liczbę wyświetleń. Wynik CTR jest zależny od kanału internetowego, w którym realizujesz reklamę.
Bounce rate, czyli wskaźnik odrzuceń. Pokazuje, ile osób weszło na stronę, opuściło ją bez wchodzenia w interakcje z jej zawartością. Wysoki współczynnik odrzuceń sugeruje, że powinniśmy przyjrzeć się stronie. Wpływ na takie zachowanie może mieć wolne ładowanie zawartości, nieintuicyjna nawigacja, wyskakujące co chwila pop-upy czy niedostosowanie strony do urządzeń.
Skuteczność działań marketingowych wpływa na liczbę leadów. Koszt pozyskania leada pomaga ustalić, czy budżet marketingowy nie jest przepalany. Kiedy brakuje pomysłu na marketing lub jest on źle przygotowany, bardzo szybko można przepalić ogromne kwoty i nie uzyskać rezultatów w postaci zainteresowanych klientów. Dobieraj i mierz wskaźniki KPI, ponieważ pokazują one, na którym etapie podejmowania decyzji strona została opuszczona, jaka jest liczba leadów, jakie prowadzone działania przynoszą efekty. Marketingowe KPI to wskaźniki, które usprawnią proces sprzedaży — wskażą jasno lejek sprzedaży z Twojej witryny.
Content marketing w Twojej firmie również ma wpływ na KPI, ponieważ treść na stronie przyciąga większą liczbę klientów i przekłada się bezpośrednio na wskaźniki. Jeśli zależy Tobie na widoczności strony to publikuj najwyższej jakości treści, dające odpowiedzi na pytania leadów, które wchodzą na stronę. Dzięki temu zyskujesz interakcje oraz wzmocnienie wizerunku marki jako eksperta w swojej branży.
Marketing stosuje się w mediach, gdzie marka ma styczność z potencjalnym klientem, kluczowe wskaźniki wydajności pozwalają na weryfikację, czy z danego źródła, kanału marketingowego osiągamy zadowalające wyniki.
Konkretne działania marketingowe pomagają wzmocnić pozycję Twojej firmy. Kluczowe wskaźniki efektywności dobieraj według potrzeb — jeśli chcesz sprzedawać na social mediach to ważniejszym wskaźnikiem będzie liczba leadów, a nie sam zasięg.
Reklama Google Ads również ma kluczowe wskaźniki efektywności, które można analizować. Do najistotniejszych należy:
Wskaźniki KPI w marketingu internetowym dają możliwość reagowania na działania klientów i dostosowania komunikacji oraz budżetu według potrzeb. Jeśli korzystając z jakiegoś kanału internetowego, nie osiągasz oczekiwanych efektów, możesz wprowadzić zmianę lub przenieść budżet na kanał, który przynosi lepsze wyniki.
Kluczowe wskaźniki efektywności z DMSales:
Stwórz konto na platformie DMSales i zwiększ sprzedaż.
Przeczytaj więcej z tej kategorii