Jak pozyskiwać leady sprzedażowe z wykorzystaniem strony internetowej?
Na koniec pierwszego kwartału 2024 w Polsce blisko 78% zarejestrowanych ...
Model biznesowy to długoterminowy plan funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem utworzenia modelu biznesowego jest wygenerowanie przychodu i maksymalizacja zysków. Dlaczego model biznesowy przedsiębiorstwa jest istotny? Jak stworzyć model biznesowy?
Definicja modelu biznesowego, według Timmersa:
Model biznesowy jest planem działania firmy, który umożliwia wygenerowanie zysku ze sprzedaży. Pojęcie modelu biznesowego obejmuje: segmenty klientów, model reklamowy, kluczowe zasoby, kanały dystrybucji i kluczowe działania. Modele biznesowe różnią się i dlatego pojęcie to nie ma jednej definicji.
W uproszczeniu: modele biznesowe to propozycja wartości, struktura kosztów i recepta firmy na to, jak i gdzie sprzedawać dany produkt w celu wygenerowania przychodu . Korzystanie z modeli biznesowych i ich weryfikacja wpływa na sprawne funkcjonowanie firmy.
Modele biznesowe tworzy się w celu zbudowania i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Pomagają one stworzyć unique selling proposition i określić co tak naprawdę wyróżnia daną firmę na tle konkurencji.
Produkt, nawet ten innowacyjny, będący game changerem w danej dziedzinie – należy jeszcze sprzedać i wiedzieć, jak to zrobić. Opracowanie modelu biznesowego pozwala na wyprowadzanie procesów promocji i dystrybucji produktu lub usługi.
Tworząc model biznesowy, porządkujemy wiedzę o cechach produktu, a świadomość jego mocnych i słabych stron pomaga w utworzeniu np. strategii marketingowej.
Utworzenie modelu biznesowego i uporządkowanie informacji na temat produktu, odbiorców, możliwościach finansowych firmy pozwoli Ci na wykreowanie jasnego i przemyślanego przekazu marketingowego. Przekaz ten powinien opierać się o wyjątkową cechę produktu, która wyróżnia Cię na tle konkurencji.
Analiza dokonana przy tworzeniu modelu biznesowego pozwoli Ci na określenie USP Twojego produktu.
Tworzenie modelu biznesowego to metodyczne, szczere i dokładne odpowiadanie na zdefiniowane poprzednio pytania. Możesz wykorzystać do tego modele, które zawierają zestaw pytań i określają wagę danych podpunktów.
Zweryfikuj swój model biznesowy na prawdziwych klientach. Załóż bezpłatne konto, pozyskaj 166 darmowych kontaktów B2B i zbierz od nich feedback.
Model Canvas zawiera zestaw pytań i przypisaną do nich ich wagę. Odpowiedź na nie pozwoli Ci na stworzenie funkcjonalnego modelu biznesowego firmy.
Warto, byś już od samego początku odpowiadał na pytania szczerze i na podstawie danych. Funkcjonowanie modelu biznesowego daje realną wartość , kiedy jest on opracowany na podstawie realnych danych.
Oszukiwanie się na samym początku tworzenia firmy zarówno podając zbyt optymistyczne, jak i pesymistyczne dane, sprawi, że opracowany model biznesowy będzie bezużyteczny dla Twojego biznesu.
W model biznesowy Canvas wchodzą następujące obszary:
Model biznesowy powinien być elastyczny i dopasowany do działalności danego przedsiębiorstwa. Powinien być też trudny do skopiowania.
Przeczytaj o kluczowych elementach modelu biznesowego opracowanych przez Laudona i Travera, które wpływają na model biznesowy:
Weryfikacja modeli biznesowych jest istotna ze względu na dynamikę rynku i konieczność wypracowania elastyczności w funkcjonowaniu firmy.
Zbieranie danych do weryfikacji modelu biznesowego umożliwiają:
Na podstawie zebranych danych powinieneś przeanalizować aktualny model biznesowy i zweryfikować jego założenia. Warto taki proces powtarzać cyklicznie.
Analiza zebranych danych może skutkować całkowitą zmianą założeń modelu biznesowego, może też wprowadzić powiew świeżości po czasie premiery. Im więcej danych przeanalizujesz, tym bardziej wiarygodne wnioski wyciągniesz.
Zweryfikuj swój model biznesowy na prawdziwych klientach. Załóż bezpłatne konto, pozyskaj 166 darmowych kontaktów B2B i zbierz od nich feedback.
Przeczytaj więcej z tej kategorii