Jak pozyskiwać leady sprzedażowe z wykorzystaniem strony internetowej?
Na koniec pierwszego kwartału 2024 w Polsce blisko 78% zarejestrowanych ...
Założenie wizytówki Google i jej weryfikacja, ułatwia pozyskiwanie lokalnych klientów drogą online i pozwala odbiorcy dotrzeć do cennych informacji o Twojej firmie. Jest to możliwe nawet jeśli nie masz własnej strony, gdyż profil oferuje możliwość utworzenia prostej darmowej strony (np. – https://radca-prawny-warszawa-lt-law.business.site/ ). Profil w Google Moja Firma mogą założyć podmioty, które nawet nie mają własnej strony www, ale chcą wykorzystać potencjał najczęściej używanej wyszukiwarki. Ważnym jest, aby wykorzystanie tego narzędzia stanowiło istotny element w procesie generowania leadów i wspierało aktywne metody zdobywania klientów przez Ciebie. Dowiedz się w jaki sposób możesz podnieść pozycję wizytówki Google w lokalnych wynikach wyszukiwania i zautomatyzować proces zdobywania klientów i poleceń.
Spis treści:
Dlaczego warto pozycjonować wizytówkę Google?
Co mówi Google na temat ustalania pozycji wizytówek?
Kluczowe czynniki, które mają wpływ na pozycjonowanie wizytówki Google to:
Jak wpływać na pozycjonowanie wizytówki Google?
Automatyzacja pozyskiwania opinii z systemem DMSales
Co łączy pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma z pozycjonowaniem w Google Maps?
Jak dodatkowo wesprzeć pozycjonowanie wizytówki Google?
Narzędzie przydatne w pozycjonowaniu wizytówki Google
Podsumowanie
Pozycjonowanie wizytówki zapewnia korzyści w postaci dodatkowych szans sprzedaży i nowych klientów. Po co Ci wizytówka Google? Wypozycjonowany Profil Firmy (dawniej Google Moja Firma) sprawi, że:
Wskazówki udzielane przez Google dotyczą stosowania najlepszych praktyk w zakresie pozycjonowania wizytówki Twojej firmy. Jakie elementy wpływające na pozycję Profilu Firmy w wynikach wyszukiwania wskazuje oficjalne źródło (Google)?
Jeżeli chcesz, by Twoja wizytówka Google wyświetlała się wysoko:
Odległość – Jak daleko Twoja firma znajduje się od potencjalnych klientów szukających rozwiązania.
Trafność – Google sprawdza, czy nazwa Twojej firmy i zawarta treść w wizytówce Google odzwierciedla intencje kupujących. O trafności może również świadczyć zainteresowanie firmą, które określa liczba kliknięć w dany wynik wyszukiwania.
Rozpoznawalność firmy – aby wypozycjonować wizytówkę firmy potrzebne są komentarze, wpisy w katalogach firm oraz opinie klientów. Szczególnie te ostatni dla algorytmu google mają decydujący wpływ na jego widoczność i pozycję. Jeśli posiadasz stronę to znaczenie ma też pozycja w zwykłych wynikach wyszukiwania. Dlatego, jak już wcześniej wspomniałam warto mieć też swoją stronę internetową i skupić się między innymi na pozyskiwaniu wartościowych linków np. z publikacji w wizytówce Google.
Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma (Profilu Firmy) powinna w szczególności uwzględniać elementy tj.:
Nazwa firmy – najlepiej by była zgodna z wpisem w bazie CEiDG, bez zamieszczenia na siłę fraz kluczowych. Google sugeruje, by prezentować firmę w taki sam sposób, jak na szyldach, czy w artykułach firmowych. W jaki sposób możesz zmienić nazwę?
Adres firmy – wpisz dokładny adres prowadzonej działalności i dodaj pinezkę. Jest on potrzebny do Google Maps i właściwej nawigacji.
Obszar działalności – jest ważny zwłaszcza jeśli Twoja firma działa lokalnie. Funkcji może użyć biznes prowadzący obsługę hybrydowo lub firmy, które dostarczają swoje usługi/produkty klientom na wskazanym obszarze. Granice obszaru powinny zakładać możliwość dojazdu do lokalizacji firmy w ciągu dwóch godzin.
/.ht-shortcodes-messages
Godziny pracy – poinformuj w jakich godzinach funkcjonuje firma uwzględniając dni wolne od pracy i święta. W razie potrzeby aktualizuj czas pracy. Opcja „Więcej godzin” jest przydatna, jeżeli w ciągu dnia prowadzisz różne usługi np. do godziny 18:00 oferujesz obiady, a później firma funkcjonuje jako pub.
Numery telefonów – jeżeli wahasz się, który z numerów wpisać – komórkowy, czy stacjonarny, wybierz ten drugi. Wskazuje on lokalizację firmy, a także stanowi element uwierzytelnienia dla algorytmów Google.
Adres URL adres strony internetowej – umożliwia kierowanie z wizytówki prosto do oferty na stronie. Kiedy dodasz do adresu URL tagi UTM będziesz mógł śledzić ruch z wizytówki w Google Analytics. Możliwość dodania dodatkowych adresów mają usługi z branży gastronomicznej.
Kategorie – jako główną kategorię dodaj tę, która najbardziej trafnie określa, czym zajmuje się firma. Możesz dodać dodatkowe kategorie, jednak najlepiej jest ograniczyć ich liczbę do ok. 3-4.
Lista usług – opcja dostępna dla branż usługowych. Pogrupuj oferowane usługi według kategorii, dodaj ich opisy i ceny.
Opis firmy – podczas zmian wprowadzanych do opisu firmy pamiętaj, że istotna jest jego unikalność oraz zawarcie fraz lokalnych.
Zdjęcia i filmy – przed dodaniem zdjęć dodaj metatagi uwzględniające geolokalizację firmy. Dodawane zdjęcia i filmy powinny być oryginalne, najlepiej robione przez Ciebie. Możesz również dodać w wizytówce wirtualny spacer Google po Twojej firmie, a także wykorzystać go na swojej stronie.
Wpisy – najnowsze wpisy pojawiają się w widocznym miejscu, w wyszukiwarce. Pisz i dodawaj treści dotyczące Twojej firmy. Dzięki temu możesz przedstawiać oferty, promocje oraz nowości. Poprzez wpisy poinformujesz również o najnowszych artykułach na blogu i zdobędziesz wartościowe linki.
Opinie – pozyskuj cenne rekomendacje od swoich klientów w swojej wizytówce Google oraz udzielaj na nie odpowiedzi swoim klientom. Kiedy pojawi się negatywna ocena, wykaż zainteresowanie i konstruktywnie odpowiedz na nią. Pokażesz, że zależy Ci na doświadczeniach klienta i jego zdanie ma dla firmy znaczenie. Opinie są istotne nie tylko z punktu widzenia klienta, są także traktowane jako czynnik rankingowy w wyszukiwarce Google. Pozyskiwanie opinii możesz też zautomatyzować tworząc dedykowaną komunikację e-mail czy sms np. wysyłając podziękowanie za zakup, wraz z linkiem do udzielenia opinii.
Jak możesz zwiększyć ilość dodawanych opinii przez klientów w wizytówce Google? Korzystając z możliwości systemu DMSales ustawisz automatyczną wysyłkę prośby o opinię lub utworzysz całą sekwencję wysyłanych wiadomości. Zamieść w treści maila wcześniej wygenerowany link w Profilu Firmy, który przekieruje klienta do wizytówki i umożliwi mu dodanie opinii.
/.ht-shortcodes-messages
Utworzenie automatycznie uruchamianej sekwencji na przykład po zmianie statusu na “Klient”, usprawni i przyspieszy pozyskiwanie opinii. System DMSales umożliwia również przesłanie prośby o opinię do wgranej przez Ciebie bazy kontaktów lub do grupy klientów z przypisanym tagiem.
Chcesz zautomatyzować pozyskiwanie opinii w wizytówce i dzięki temu lepiej pozycjonować Profil Firmy? Sprawdź, jak możesz to zrealizować za poziomu systemu DMSales. Przeczytaj wpis: Automatyzacja pozyskiwania opinii.
Wizytówka Google i Google Maps są elementami Profilu Firmy. Możesz nim zarządzać z poziomu wyszukiwarki Google.
Jeżeli chcesz do wprowadzenia zmian użyć telefonu komórkowego, skorzystaj z aplikacji Google Maps. Aplikacja Google Moja Firma nie jest już dostępna.
Pozycjonowanie Twojej wizytówki zwiększy nie tylko widoczność w wyszukiwarce Google, ale i w Mapach Google. Aktualnie obie funkcjonalności są dostępne w Profilu Firmy.
Wszystkie wymienione wcześniej działania dotyczące wizytówki, wpływają też na pozycjonowanie mapy. Google podczas ukazywania wyników bierze pod uwagę liczbę dodawanych opinii i gwiazdek, traktując je jako jedną z wytycznych do wyświetlenia kolejności firm w Mapach.
Google Ads – połączenie Google Ads z Profilem Firmy (Wizytówką Google Moja Firma) umożliwia dodawanie rozszerzeń lokalizacji. Dzięki rozszerzeniom w Twoich reklamach będą dodawane: mapa lokalizacji, adres, numer telefonu albo przycisk umożliwiający wykonanie połączenia. Konto może być połączone tylko z jednym profilem firmy.
Możesz również prowadzić kampanie inteligentne. Celem takiej kampanii jest zwiększenie ilości połączeń telefonicznych, wizyt w firmie lub wykonanie wskazanego działania na stronie. Taka reklama będzie wyświetlana w wyszukiwarce Google, w Mapach Google, na YT, Gmailu i w innych witrynach partnerskich Google.
Wizytówkę wykorzystasz także do prowadzenia kampanii w Google Ads, jeżeli chcesz dotrzeć do potencjalnych klientów z reklamą, ale nie masz własnej strony internetowej.
Wizytówki NAP – są to katalogi, ogłoszenia i wpisy na forach, które są dla Google wskaźnikiem rozpoznawalności firmy. Wpisy zawierają dane w postaci nazwy firmy, danych kontaktowych, opisu usług oraz lokalizacji biznesu. Wizytówki NAP to np. targeo.pl, panoramafirm.pl, gumtree. Obecności w tych miejscach potwierdza Google istnienie firmy, a także wskazuje na to, że podane przez nas dane są prawdziwe.
Wdrożenie w witrynie firmy danych uporządkowanych, czyli schema.org – pomagają one robotom indeksującym Google lepiej zrozumieć zawartość strony. W ten sposób ułatwisz robotom Google pracę a on nagrodzi stronę wyższymi pozycjami. Mikro dane dają możliwość oznaczania miejsc (adresu zamieszczonego na stronie) z wykorzystaniem geolokalizacji.
Dodanie mapki Google na twojej stronie – Pozwoli uzyskać dodatkowe połączenie pomiędzy Google Maps a stroną firmy. W ten sposób dodatkowo uwierzytelnisz swoją lokalizację.
Optymalizacja witryny firmy pod urządzenia mobilne – Google docenia witryny, które szybko się ładują i działają na telefonach komórkowych oraz których budowa umożliwia łatwą obsługę na mobilu.
Statystyki udostępniane w Profilu Firmy
Darmowym sposobem na zapoznanie się ze statystykami dotyczącymi Wizytówki Google, jest sprawdzenie informacji dostępnych w profilu z poziomu wyszukiwarki. Znajdziesz tam dane dotyczące ilości połączeń z Twoją firmą, jakie słowa kluczowe powodują pojawienie się Twojej firmy w wynikach wyszukiwania, ile osób wyświetliło wizytówkę Google, jaka liczba osób z poziomu wizytówki przeszła do Twojej witryny, a także ile razy było sprawdzane, jak dojechać do firmy lub zadzwoniło do Ciebie. Wszystkie najważniejsze statystyki dotyczące wizytówki, Google udostępnia za darmo.
Profesjonalne podejście do utworzenia wizytówki Google Twojej firmy, dokładne jej uzupełnienie według wskazanych wytycznych oraz aktualizacje, wpływają na jej pozycjonowanie. Z kolei wysokie pozycje w wynikach lokalnych przekładają się na zwiększenie widoczności w wyszukiwarce i docieranie do większej liczby potencjalnych klientów. Podczas pozycjonowania wizytówki istotne są również dodawanie aktualizacji, nowych zdjęć i wpisów oraz pozyskiwanie opinii.
Jeżeli szukasz sposobu na zwiększenie widoczności swojej firmy i potrzebujesz rozwiązań automatyzujących pozyskanie nowych klientów i opinii od obecnych klientów, umów się na bezpłatną konsultację i poznaj możliwości DMSales.
Przeczytaj więcej z tej kategorii